"Je to ústav, kde by se mohla opět posunout jeho socializace. Za necelé dva měsíce, kdy byl u nás, se hodně zlepšil," řekl Právu Stárka. Třináctiletý podezřelý pocházel z otřesných sociálních podmínek z domu na okraji Nových Dvorů, kam nebyla přivedena voda ani elektrika. V ústavu zřejmě poprvé viděl sprchu či splachovací záchod, naučil se jíst lžící, příbor ještě nezvládá.

Žádná agresivita

"Chlapci je 13, vypadá na 11, ale mentálně je na úrovni tří let. Těžko zatím říci, co je vrozené a co zanedbané a způsobené tím, v jakém prostředí žil. Tady jsme třeba i s pomocí psa nastartovali jeho vývoj, normálně si hrál s dětmi, vůbec nebyl agresívní. Hrál si jako tříleté dítě, ale například už umí jezdit na kole. Pokud se podaří jeho zanedbanost odstranit, mohl by časem nastoupit i do školy," domníval se ředitel ústavu Stárka.

Jak mohl chlapec zabít svého čtyřletého příbuzného Kristiána, s nímž bydlel ve stejném domě, není zatím jasné. Tragédie se stala letos v březnu, po celonočním pátrání bylo tělo Kristiána nalezeno poblíž potoka asi 500 m od domu. Podle pitvy bylo dítě udušené. Státní zástupce zatím neukončil případ a vzhledem k tomu, že oběť i možný pachatel jsou ještě děti, jsou kriminalisté velmi skoupí na informace.

Dosud však není jasné, zda byl Kristián zabit úmyslně, nebo nešťastnou náhodou při nějaké hře. Oba chlapci žili v početné romské komunitě, jejíž situaci nyní řeší sociální úřady. Matku mrtvého hocha s dalšími dvěma dětmi se podařilo vystěhovat na ubytovnu, pro další se hledá nové bydlení.