"Bližší informace nemůžeme podat. Prošetřujeme všechny okolnosti, ne jen ty viditelné na videu. Nevíme, zda se jednalo o jednorázový zkrat nebo opakovanou reakci učitele," uvedla vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Zástupce ředitele Základní školy v Jablůnce Ivan Šošolík pro ČTK uvedl, že učiteli se stalo podobné selhání poprvé a již za něj byl dostatečně potrestán. I nadále může vyučovat. Podobný prohřešek se ale nesmí opakovat.

Psychiatr: děti často provokují

Dětský psychiatr Vítězslav Kouřil tvrdí, že vina není jen na pedagogovi. "Děti hrají stále častěji učitelům na nervy a zároveň čekají na správný okamžik například pro natočení videa. Bohužel se nejedná o ojedinělou situaci. Hezky na tento fakt například poukázali autoři celovečerního snímku Vratné láhve. V případě pana Svěráka šlo ale pouze o decentní zkrat," konstatoval Kouřil.

Podle něj hrozí délesloužícím pedagogům takzvaný "syndrom vyhoření", který otupí hodnotu jejich práce a přiblíží jejich profesnímu selhání. "To je přesně případ z Jablůnky. Každý pedagog tomu může určitým způsobem předejít. Je důležité si uvědomit, kdy si člověk sahá na dno," míní psychiatr. Kouřil zároveň zastává názor, že pedagogové by měli mít v současné době podobný psychoterapeutický servis na zvládání krizových situací jako policisté či záchranáři.

Do péče psychologů patří podle Kouřila i napadený žák a celá třída. "Pod tím videem je podepsaný každý," vysvětlil dětský psychiatr. Rodičům školáka, se kterým učitel cloumal, pak vzkazuje, aby udrželi své emoce na uzdě a zvážili, do jaké míry se na celém případu podepsal jejich syn.

Nahrávka na internetu byla vytržená z kontextu, zachycovala jen učitelovu reakci. Co se opravdu dělo při hodině, dosud není jasné.