Devatenáctiletý Michal Zachár dokonce na agenturu podal stížnost na Úřadu městské části Prahy 1.

"Kdo je zařazen do databáze agentury, musí zaplatit registrační poplatek 500 a za příslib práce v zahraničí dalších 1000 korun. Pan Vaněk slibuje lákavou práci, ale zůstává jen u slibů," píše se mimo jiné v úředním záznamu.

Více než sto padesát platících lidí bylo podle něj vybráno k focení pro prestižní módní časopis Vogue v italském Miláně, ale akce se neuskutečnila. V médiích přitom stále probíhá kampaň, která láká další zájemce o registraci v agentuře.

Hovoří se i o sexuálním obtěžování

Zachar také tvrdí, že Martin Vaněk uzavírá smlouvy s nezletilými bez zákonných zástupců a některé chlapce sexuálně obtěžoval.

K němu se přidávají i další zhrzení mladí lidé. "Uzavřeli jsme smlouvu loni v červenci a dodnes mi nedohodil žádnou zakázku. Doporučil mi, abych s jejich spolupracovnicí nafotil profesionální book, tedy sadu fotografií k prezentaci. Dostal jsem dost nekvalitní fotky. Přitom jsem za všechno zaplatil už 5500 korun," stěžuje si šestnáctiletý Michal Majer z Litvínova a poté ukazuje zprávu sms, kterou dostal od agentury. V ní se sice píše: "Byl jste předběžně vybrán pro projekt do Itálie. Focení přehlídky. Honorář 16 až 35 tisíc korun," ale Majer dodává, že nakonec zůstalo jen u této textové zprávy.

Jednadvacetiletá studenka, která si nepřála být jmenována, má podobné zkušenosti. Za agenturní služby už utratila 1500 korun a nic. Tito studenti se cítí podvedeni a okradeni. Agentura Casting & modeling agency podle nich navíc působila dva roky bez živnostenského listu.

Je to jen osobní averze, tvrdí majitel agentury

Šéf agentury Martin Vaněk všechna zmíněná nařčení odmítá: "Podívejte, to je pouze osobní averze jednoho chlapce a dalších pěti dětí, které se k tomu nějakým způsobem nachomýtly. Těch projektů je celá řada a my jsme je prostě nabídli do Milána. Výsledkem toho je, že někteří z nich byli vybráni a někteří nebyli. Takto to funguje ve všech castingových agenturách. A co se týká nějakého sexuálního obtěžování, jediný model, kterému sahám do vlasů, je můj přítel. A ten je teď mimochodem na zahraničním projektu v Řecku, takže takováhle je situace."