Z odsouzeného muže se tehdy stal jen obžalovaný, na kterého se zase musí nahlížet jako na nevinného.

"Dnes jsme odeslali Ústavnímu soudu stížnost mimo jiné proti rozhodnutí obecních soudů o uvalení vazby na pana Roztočila, podle nás je nezákonné. Důvody soudů, že by utekl a že nejsou záruky jeho návratu, nejsou podle nás správné," řekla včera Právu Roztočilova česká advokátka Božena Hokeová.

Připomněla, že neúspěšně nabízela za Roztočila osobní i finanční záruky včetně důvěryhodného člověka. Nesouhlasí také se závěry soudů, že by obžalovaný nechtěl přijít k hlavnímu líčení dobrovolně. Proti tomu prý jednoznačně hovoří Roztočilova ochota být osobně u soudního jednání i za cenu jeho zatčení, což se stalo loni v prosinci. Tehdy se sám dobrovolně vrátil z Německa do Prahy, přestože věděl, že jej policie ještě na letišti zadrží.

V ústavní stížnosti je podle Roztočilovy advokátky také připomínka, že by měl jeho případ začít po zrušení původního verdiktu celý úplně od znovu, tedy od zahájení trestního stíhání, a nikoli až od nového soudního procesu, kdy už je Roztočil v postavení obžalovaného.