Během letošního roku strany podle informací Práva předložily řadu důkazů, které by podle arbitrů měly být znalcem ještě posouzeny.

Na zodpovězení otázky, kolik musí stát Diagu za zmaření jeho obchodů s krevní plazmou na počátku 90. let zaplatit, si tak česká veřejnost musí ještě počkat. Podle znaleckého posudku Ernst & Young z loňského srpna by měl český stát Diagu vyplatit 2,5 až 4,6 miliardy korun. Spolu s úroky z prodlení by celkové odškodné mohlo dosáhnout až deseti miliard.

Teoreticky by se však mohlo rovnat i nule. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který ČR ve sporu zastupuje, má podle dřívějších vyjádření svých zástupců řadu důkazů o tom, že nároky Diagu jsou neoprávněné. Rozhodčí senát přitom uznal nárok Diagu už v roce 1997, výší škody se ale nezabýval. Pře s majitelem bechyňského panství Josefem Šťávou zatím stála ČR 327 miliónů korun, o čemž se veřejnost dozvěděla až zpětně.

ÚZSVM se snaží prokázat, že ČR by Diagu už neměla nic platit. Stát si kvůli tomu najal i poradce ‑ společnost Deloitte a advokáta Tomáše Sokola, oba za dosud nezveřejněnou částku.