"Byli pracovně zařazeni, přičemž jeden z těchto odsouzených na nestřeženém pracovišti. Měli vzornou pracovní morálku, byli bezproblémoví," řekl ČTK pracovník věznice Milan Novotný.

Vycházka měla trvat od půl deváté do půl dvanácté, trestanci se směli pohybovat pouze v katastru města Kuřimi. V 11.40 ale pracovníci věznice zjistili, že oba muži už nejsou se svými rodinami.

Podle policejního mluvčího v okrese Brno-venkov zmizeli cestou autem zpět do věznice, když požádali příbuzné o krátkou zastávku. Potřebovali si prý odskočit, ale do vozu se již nevrátili.

Mladší, osmatřicetiletý trestanec byl odsouzen za podvody a k ukončení trestu mu chyběly ještě tři roky, o rok starší muž měl být za mřížemi do listopadu příštího roku, a to za krádeže.

Vedení věznice odmítá, že by jakkoli chybovalo. "Institut opuštění věznice jim byl udělen zcela v souladu s předpisy platnými ve výkonu trestu odnětí svobody. Využíváme veškeré prostředky k objasnění jejich neobvyklého a nečekaného jednání," uvedl Novotný.