Hlavní obsah
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo

Za šíření covidu jsou stíháni čtyři lidé

V nouzovém stavu při jarní i podzimní vlně pandemie koronaviru výrazně poklesla kriminalita, na jaře dokonce o víc než o polovinu proti předchozím rokům. Nejvyšší státní zastupitelství ale zaznamenalo 14 případů šíření nákažlivé nemoci, čtyři lidé jsou stíháni. Právu to řekl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo
Za šíření covidu jsou stíháni čtyři lidé

Zeman vycházel ze statistik, které v průběhu loňského roku shromažďoval jeho úřad. Při jarní vlně, kdy byl nouzový stav vyhlášen od 12. března do 17. května, spáchali podezřelí 8354 krádeží a 374 podvodů. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) ale také zaznamenalo čtrnáct případů šíření nakažlivé lidské nemoci, drtivá většina z nich se podle Zemana týkala roznášení covidu.

Čtyři lidé jsou za to nyní trestně stíháni.

K tomu nejvyšší žalobci zaznamenali i 39 případů šíření poplašné zprávy, za což je nyní 14 lidí obviněno. I zde to většinou souviselo s covidem.

Na podzim smělejší zločinci

„Celkově tehdy (na jaře) během nouzového stavu poklesl nápad trestné činnosti zhruba o víc než polovinu,“ řekl Právu Zeman.

Při druhé, podzimní a zimní vlně pandemie už se pachatelé báli méně. Podle statistik NSZ vedených od začátku druhého nouzového stavu, tedy od 5. října až zatím do 27. prosince, zaznamenala policie se státními zástupci celkem 11 256 trestných činů. Pouze u 2288 z nich zjistili pachatele, tedy jen u každého pátého případu. „I v tom prvním jarním období je známa zhruba tak pětina pachatelů,“ podotkl k tomu Zeman.

Míní, že i přes vyšší podzimní číslo počtu spáchaných skutků ve srovnání s jarní vlnou pandemie nastal i tak významný pokles zaznamenaných trestných činů proti roku 2019.

„Jestliže v roce 2019 jsme měli nějakých 220 tisíc registrovaných trestných činů, tak si myslím, že za loňský rok budeme do dvou set tisíc. Je asi reálný dvacetiprocentní pokles,“ nastínil nejvyšší státní zástupce.

„Podle mě k tomu ale z hlediska vývoje kriminality nelze moc přihlížet, protože je to výjimečný rok. A odhaduji, že i první polovina letošního roku bude v tomto ohledu výjimečná,“ dodal Zeman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků