Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Vitamin D jako prevence proti koronaviru? Doktorka má jednoduchý návod

Deset minut na slunci denně může podle australské expertky na zdraví, doktorky Rachel Nealeové z Austrálie, výrazně snížit riziko nákazy novým koronavirem. Svoje tvrzení zakládá na tvorbě vitaminu D, který lidské tělo produkuje právě při pobytu na slunci.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Vitamin D jako prevence proti koronaviru? Doktorka má jednoduchý návod

Doktorka Nealeová je odbornicí na rakovinu kůže a již v minulosti se zabývala několika výzkumy, které odhalovaly vliv slunění na lidskou kůži, potažmo zdraví. V minulosti publikovala doktorka studii o vlivu vitaminu D, který se tvoří právě při pobytu na slunci, na infekce dýchacích cest.

Stačí pět až deset minut denně vystavit svoje tělo na slunci a umožnit kůži tvořit potřebný vitamin D.
Rachel Nealeová

Jak vyplynulo z výzkumu, kterého se zúčastnilo 78 tisíc osob, lidé s nízkou hladinou vitaminu D byli téměř dvakrát náchylnější k vážnějšímu průběhu infekce dýchacích cest, která navíc trvala u pacientů delší dobu.

„V současné situaci je potřeba víc než kdy jindy mít dostatek vitaminu D,” říká Nealeová z výzkumného ústavu QIMR Berghofer v Brisbane. „Dává smysl, že případný nedostatek vitaminu D by mohl zvyšovat pravděpodobnost výskytu onemocnění covid-19, stejně jako by mohl zhoršovat jeho průběh,” domnívá se doktorka na základě výzkumu.

„Stačí pět až deset minut denně vystavit svoje tělo na slunci a umožnit kůži tvořit potřebný vitamin D,” nabádá Nealeová, která se řídí podnebím v Austrálii. V chladnějších končinách by podle ní lidé měli věnovat opalování o něco delší čas.

Podle doktorky je také možné nahrazovat v době karantény pobyt na slunci doplňky s obsahem vitaminu D, zastává však názor, že nejlepší je skutečně vyjít na bezpečné místo venku, pochopitelně za podmínky dodržení veškerých opatření proti šíření nákazy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků