Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Anton Vaganov, Reuters

Nitře došly ventilátory a nestíhá krematorium

Nemocnice v Nitře si musela kvůli neustále se zvyšujícímu počtu nakažených koronavirem půjčit z Prešova pět plicních ventilátorů. Ty přivezl vojenský vrtulník a byly okamžitě nasazeny novým pacientům.

Ilustrační foto Foto: Anton Vaganov, Reuters
Nitře došly ventilátory a nestíhá krematorium

Nemocnice v Nitře měla k dispozici celkem 22 plicních ventilátorů, ale ani ty nestačily pro enormní nárůst nových pacientů s covid-19. „Převoz plicních ventilátorů z Prešova zkomplikovala mlha. Armádní vrtulník musel přistát na letišti Sliač a přístroje armáda převezla autem do Nitry,“ uvedla televize Joj.

Podle ředitele nitranské nemocnice Milana Dubaje bylo všech pět plicních ventilátorů přivezených z Prešova okamžitě použitých pro nové pacienty s covid-19. „Do nemocnice přivážejí stále těžší stavy. Apelujeme na veřejnost, aby pochopila vážnost situace,“ uvedl Dubaj.

O víkendu měla nemocnice problémy s extrémním odběrem kyslíku, ale zdravotníkům se nakonec podařilo situaci stabilizovat. Ředitel nitranské nemocnice žádá, aby ve městě zavedli přísný lockdown.

Chladící přívěs

Kritická situace je rovněž na místních hřbitovech. Město proto zajistilo chladící přívěs, kde bude možné uložit těla zesnulých. Pokud by ani jeho kapacita nestačila, podle webu sme.sk může být řešením také využití nedalekého zimního stadionu. Kremační pece bratislavského krematoria fungují v těchto dnech nepřetržitě, protože vypomáhají přetíženému krematoriu v Nitře.

„Je to také určitý alarm pro naše obyvatele, že je potřeba, aby se chovali zodpovědně,“ uvedl primátor města Marek Hattas. Nitra plánuje na 8. až 10. ledna plošné testování obyvatel města a okolních obcí. „Máme přislíbených 50 tisíc testů ze státních hmotných rezerv,“ potvrdil primátor města.

Na Slovensku přibylo 636 nových potvrzených případů nákazy koronavirem Sars-CoV-2 a země hlásí v souvislosti s koronavirem rekordní počet 204 úmrtí. V nemocnicích je 2771 pacientů s potvrzeným covid-19, z toho 205 na JIP a 247 na plicní ventilaci. Celkově bylo v zemi dosud pozitivně testovaných 188 099 lidí a od začátku pandemie na Slovensku zemřelo 2521 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků