Hlavní obsah
Vakcína proti covid-19 Foto: Profimedia.cz

Před očkováním proti covidu ani po něm by lidé neměli pít alkohol

Aby očkování proti covid-19 bylo co nejúčinnější, lidé by se před jeho aplikací i po ní měli zříct alkoholu. Podle britských vědců alkohol mění složení bilionů mikroorganismů žijících ve střevech, což ovlivňuje i bílé krvinky včetně lymfocytů, které vysílají protilátky proti všem virům a jsou zodpovědné i za reakci organismu na ně.

Vakcína proti covid-19 Foto: Profimedia.cz
Před očkováním proti covidu ani po něm by lidé neměli pít alkohol

Alkohol má negativní vliv na množství lymfocytů v krvi, tudíž i následná odpověď imunitního systému na vakcínu je omezená. Podle zjištění britské specialistky na urgentní medicínu Ronx Ikhariové po vypití tří sklenek prosecca dochází až k 50% snížení počtu lymfocytů v krvi.

Lymfocyty přitom tvoří 20-40 % celkového počtu bílých krvinek a jsou koncentrované v centrálních lymfatických orgánech a tkáních, tedy ve slezině, mandlích a lymfatických uzlinách, kde pravděpodobně dochází i k počáteční imunitní reakci na vakcínu.

„Při snížení počtu lymfocytů v těle tedy může dojít ke slabší odpovědi organismu,” upozorňuje pro Daily Mail imunoložka Sheena Cruickshanková z Manchesteru.

Lymfocyty mají podle týmu vědců z čínského Wu-chanu v imunitním systému zásadní význam, protože určují imunitní odpověď, ale i paměť na infekční mikroorganismy a jiné cizí látky, jako je právě virus SARS-CoV-2.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků