Hlavní obsah
Měření teploty na polsko.německém přechodu. Ilustrační foto Foto: Annegret Hilse, Reuters

Polsku docházejí ventilátory, o německou pomoc ale nestojí

Situace ve Varšavě je dramatická. Už delší dobu nemají lékaři k dispozici jediný volný ventilátor, upozornil primátor Rafal Trzaskowski. Stejná situace panuje podle portálu onet.pl také ve Vratislavi, Katovicích, Krakově a dalších městech, hlavně na jihu Polska. Přestože počet nově nakažených stoupl v sobotu o 27 875 potvrzených případů koronaviru, polská vláda nereaguje na opakované nabídky německé strany na poskytnutí pomoci.

Měření teploty na polsko.německém přechodu. Ilustrační foto Foto: Annegret Hilse, Reuters
Polsku docházejí ventilátory, o německou pomoc ale nestojí

„Německo v rámci boje s koronavirem nabízí partnerům v EU pomoc, avšak navzdory kritické situaci polská strana o ni neprojevila zájem,“ informoval onet.pl.

Připomněl, že i podstatně bohatší země jako Itálie, Francie, Španělsko i další ji s díky využívají. Německo poskytlo například Česku sto plicních ventilátorů a infikovaní z ČR se léčí i v Bavorsku.

„Přestože lidé v Polsku už umírají před nemocnicemi, žádost o pomoc nepasuje do komunikační strategie polské vlády, zejména pak k Němcům, v Polsku obviňovaným ze všeho zlého v EU,“ napsal Philipp Fritz, zpravodaj Die Welt v Polsku.

Přitom ve východních částech SRN sousedících s Polskem se v nemocnicích nachází poměrně velké množství volných lůžek s ventilátory a bylo by snadné přepravit polské pacienty do Německa, upozornil.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier nabídl spolupráci a pomoc své země prezidentovi Andrzeji Dudovi, avšak ten zareagoval až po týdnu, když se ho na to ptali novináři. „Pokud vznikne taková potřeba, Polsko je připraveno úzce spolupracovat s Německem v boji s následky pandemie,“ zněla jeho odpověď bez zmínky o tom, zda má Polsko o pomoc zájem, napsal onet.pl.

Netřeba se uzavírat, ale poděkovat

Mlčení polské strany k nabídce z Německa přitom překvapuje i polské lékaře. „Pokud se v dnešních těžkých časech chce někdo podělit o aparaturu zachraňující životy, protože jí má dostatek, či jinou formou pomoci, tak je to nezvykle humánní projev,“ řekl Andrzej Matyja, šéf Nejvyšší lékařské rady.

„Není třeba se urážet na ty, co nyní nabízejí pomoc nám, ale spíš jim poděkovat,“ dodal v souvislosti s nezájmem Polska o pomoc z Německa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků