Hlavní obsah

Nový PES je i druhý den jen kousek od třetího stupně

Skóre nové varianty protiepidemického systému PES, která započítává i antigenní testy, zůstalo i ve středu na hodnotě 61. To sice odpovídá čtvrtému stupni, je však ale jen pouhý jeden bod od třetího. V úterý laboratoře provedly podle údajů ministerstva zdravotnictví 10 092 antigenních testů, což je zhruba poloviční počet proti pondělním 19 022.

Nový PES je i druhý den jen kousek od třetího stupně

Naproti tomu rizikové skóre ve „starém“ systému PES, v němž nejsou započteny právě antigenní testy, stouplo ve středu o pět bodů, tedy zpět na hodnotu 71. Může za to zhoršení průměrné pozitivity testů za sedm dní.

Body sice i v tomto systému zatím odpovídají čtvrtému stupni, jsou však jen kousek o pátého. Ten platí od 76 bodů.

Stupně PES podle bodové škály.

Foto: MZČR

Resort ministerstva zdravotnictví zveřejnil druhou variantu systému PES teprve v úterý. Dosud totiž při výpočtu reflektoval pouze standardně užívané PCR testy. Kvůli rozšíření antigenních testů muselo ministerstvo začít počítat do statistik i tyto testy.

Ministerstvo bude prozatím zveřejňovat oba tyto indexy. Kterým z nich se bude Česko řídit, zatím není jasné. Ministerstvo podle tiskové zprávy zveřejněné v pondělí rozhodne o změně metodiky a případném sjednocení obou indexů do 22. prosince.

Epidemie zrychluje 

Celkově pak šíření koronaviru v Česku zrychluje. V úterý testy prokázaly dalších 7889 případů, což byl nejvyšší denní nárůst od 12. listopadu.

Z téměř 30 tisíc PCR testů bylo pozitivních 27 procent. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Od středy také startuje plošné testování antigenními testy, každý je může podstoupit bezplatně. Nutné je si termín rezervovat, zájem je velký. Dosud byly testy povinné pro zaměstnance a klienty sociálních služeb, od minulého týdne se mohli nechat testovat i učitelé a učitelky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků