Hlavní obsah
Uğur Şahin a Özlem Türeciová. Foto: Archiv BioNTech

Manželský tým snů. Za nadějnou vakcínou stojí potomci tureckých imigrantů

Za nadějnou vakcínou proti koronaviru, kterou ve spolupráci vyvíjejí společnosti Pfizer a BioNTech, stojí mimo jiné vědci Uğur Şahin a Özlem Türeciová. Potomci tureckých přistěhovalců se zamilovali jeden do druhého a také do vědy. V Německu si od píky vybudovali kariéru a nyní se k nim svět obrací v naději, že se jim podaří vyvinout vakcínu proti covidu-19.

Uğur Şahin a Özlem Türeciová. Foto: Archiv BioNTech
Manželský tým snů. Za nadějnou vakcínou stojí potomci tureckých imigrantů

V německé společnosti BioNTech je nazývají týmem snů. Şahin se stal generálním ředitelem firmy, jeho manželka je členkou představenstva. Pod jejich vedením se BioNTech spojil s americkou farmaceutickou společností Pfizer a v pondělí výrobci uvedli, že jejich vakcína má podle předběžných výsledků třetí fáze testů 90% účinnost. Tedy mnohem lepší, než experti doufali.

Şahin i Türeciová patří ve svém oboru k uznávaným kapacitám. Podařilo se jim zdokonalit imunitní systém v naději, že bude lepším spojencem v boji s rakovinou. Poté založili společnost Ganymed Pharmaceuticals pro vývoj rakovinových protilátek. Firmu v roce 2016 prodali japonské Astellas za zhruba 31,4 miliardy korun.

BioNTech založili v roce 2008. Prosazovali širší škálu nástrojů imunoterapie proti rakovině. Například nadace Billa a Melindy Gatesových do společnosti investovala přibližně 1,2 miliardy korun. Şahin s Türeciovou nyní podle listu Welt am Sonntag patří do stovky nejbohatších Němců.

„Navzdory svým úspěchům se ale nikdy nezměnil. Pořád je tím sympatickým a pokorným člověkem,“ uvedl na adresu Şahina kolega Matthias Kromayer. O vědci podle něj vypovídá i fakt, že ačkoli je miliardářem, na obchodní jednání chodí v džínách a do práce pravidelně jezdí na kole.

„Je to skromný člověk, ale zdání trochu klame. Chce vytvořit struktury, které mu umožní realizovat jeho vize, a v tomto ohledu jeho ambice rozhodně skromné nejsou,“ dodal pro Daily Mail profesor onkologie Matthias Theobald, který se Şahinem pracoval 20 let.

Zatímco Şahinovi rodiče pracovali v továrnách Fordu, jeho žena Türeciová byla povolání vědkyně předurčena. Živila se tím už její maminka. „I den naší svatby jsme s Uğurem strávili v laboratoři,“ přiznala Türeciová v jednom z rozhovorů.

Po vypuknutí pandemie koronaviru se společnost BioNTech spojila s americkým farmaceutickým gigantem Pfizer. Společně vyvíjejí vakcínu proti nemoci covid-19 a jsou na úspěšné cestě. Devadesátiprocentní úspěšnost vyvolává naději u politiků i veřejnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků