Hlavní obsah
Havana. Ilustrační foto Foto: Bohuslav Borovička, Právo

Kuba vyhlíží vlastní vakcínu Soberana

K hrstce zemí, kterým se podařilo vyvinout vlastní vakcínu proti koronaviru, by se brzy mohla přidat Kuba. Ta v pondělí spustila třetí, poslední testovací fázi jednoho ze svých preparátů s názvem Soberana 02 (Suverén 02) a během následujících týdnů jej hodlá otestovat na 150 tisících dobrovolníků.

Havana. Ilustrační foto Foto: Bohuslav Borovička, Právo
Kuba vyhlíží vlastní vakcínu Soberana

Je to přitom podivuhodný paradox. Karibský ostrov se totiž aktuálně i kvůli zhroucení turistického ruchu a americkému embargu potýká s hlubokými ekonomickými problémy a i základní věci jako chleba tu nyní platí za nedostatkové zboží, podotkla agentura Reuters.

Kubánská vláda zatím oznámila plán na výrobu sta milionů dávek vakcíny a počítá se i s její distribucí do dalších zemí

Pokud se prokáže účinnost přípravku, může být látka už letos nabídnuta i přijíždějícím turistům, podotkl epidemiolog Vicente Vérez z kubánského Finlayova institutu, který se na vývoji vakcíny podílel. Dodal, že by šlo o dobrovolnou záležitost.

Soberana 02 je nejslibnější ze čtyř vakcín proti koronaviru, které ostrov vyvíjí. Její nevýhoda spočívá v tom, že žádoucí ochranu podle výrobců poskytuje až po aplikaci tří dávek.

Snadnější je ale její distribuce, neboť skladování podle Véreze nevyžaduje mimořádně nízké teploty. Kubánská vláda zatím oznámila plán na výrobu sta milionů dávek vakcíny a počítá se i s její distribucí do dalších zemí.

„Už několik zemí jako Vietnam, Írán či Venezuela o ni projevilo zájem. S dalšími máme dohodu o spolupráci, například s Pákistánem a Indií,“ nechal se v lékařském časopise BMJ slyšet Ihosvany Castellanos Santos z kubánského ministerstva zdravotnictví.

V případě úspěchu by pro režim šlo o cenný zdroj příjmů, ten největší dosud představuje „pronájem“ lékařů do zahraničí, a předčí tak turismus či export rumu a doutníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků