Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Dado Ruvic, Reuters

Jako ze scénky s Lábusem. Johnson & Johnson nedodá vakcíny, protože nemá lahvičky a víčka

Americká společnost Johnson & Johnson drží kuriózní prvenství. Evropská léková agentura (EMA) sice 11. března udělila souhlas s užitím její vakcíny, společnost je ale první, která očkovací látku nemá ihned k dispozici, píše deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Ilustrační foto. Foto: Dado Ruvic, Reuters
Jako ze scénky s Lábusem. Johnson & Johnson nedodá vakcíny, protože nemá lahvičky a víčka

Důvod, proč nemůže společnost vakcíny dodávat, připomíná legendární scénku s Jiřím Lábusem a Oldřichem Kaiserem, v níž referent Kubrt zjišťuje, že „nepřišly gumičky“. Jen s tím rozdílem, že tentokrát jsou na vině víčka.

Vakcína byla vyvinuta v Nizozemsku a částečně se vyrábí v Belgii, ovšem očkovací látka se plní do balení ve Spojených státech. V Evropské unii neexistují „vlastní plnicí a uzavírací systémy“, uvedl poslanec německé sociální demokracie (SPD)  Tiemo Wölken. Vzhledem k tomu, že USA zavedly zákaz vývozu, společnost Johnson & Johnson řeší rozsáhlý logistický problém.

Potvrzuje to i viroložka Hanneke Schuitemakerová, která se podílela na vývoji vakcíny. Klinické studie podle jejího vyjádření probíhaly rychleji, než se očekávalo, a EMA vakcínu schválila „nečekaně brzy“.

„Výroba a logistika nyní potřebují ještě několik týdnů, aby se mohly začít vakcíny dodávat do evropských zemí. Nesedíme na hoře vakcín, které nechceme aplikovat,“ řekla.

Podle Schuitemakerové firma plánovala, že vakcíny bude do Evropské unie dodávat až v průběhu druhého čtvrtletí roku 2021. Dodávky v druhé polovině dubna společnost „nemohla zaručit“, uvedl Johan Van Hoof, vedoucí výzkumu očkovací divize J&J.

Společnost by měla do poloviny roku dodat unijním zemím 55 milionů dávek. Celkem má EU na základě společné smlouvy získat 200 milionů dávek s možností stejné množství přednostně dokoupit.

Na rozdíl od ostatních vakcín se očkovací látka Johnson & Johnson podává pouze v jedné dávce a není nutné ji skladovat ve velmi nízkých teplotách, vydrží až tři měsíce v běžné lednici, což by mělo usnadnit distribuci.

Vývoj byl částečně založen na vývoji vakcíny proti ebole od belgické farmaceutické společnosti Janssen. Tu koupila americká společnost v roce 1961.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků