Hlavní obsah
Lékl Huvemec obsahující ivermektin Foto: Petr Horník, Právo

EMA nedoporučila ivermektin při léčbě a prevenci covidu-19

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nedoporučila při léčbě a prevenci covidu-19 používat preparát proti parazitům ivermektin. Stanovisko vydala na základě posudku dosavadních studií. Účinek léku je nadále možné zkoumat při řádných klinických testech, informovala agentura na svých webových stránkách.

Lékl Huvemec obsahující ivermektin Foto: Petr Horník, Právo
EMA nedoporučila ivermektin při léčbě a prevenci covidu-19

Podobná stanoviska již dříve vydali i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a výrobce ivermektinu Merck. Podle této americké firmy analýza dostupných dat nedoložila bezpečnost a účinnost léku při onemocnění covid-19.

„Ačkoli je ivermektin obecně dobře snášen v dávkách schválených pro jiná onemocnění, vedlejší účinky se mohou zvýšit s mnohem většími dávkami, které by byly potřebné k získání takové koncentrace ivermektinu v plicích, jež by byla účinná (proti koronaviru),” argumentuje v prohlášení EMA.

Ivermektin je v rámci EU ve formě tablet schválen při léčbě některých parazitárních onemocnění, jako mast jej lze využít u kožních onemocnění. Je také součástí veterinárních léků proti parazitům. EMA připomněla, že pro léčbu covidu-19 lék schválený není a že k jeho posouzení neobdržela žádnou žádost.

České ministerstvo zdravotnictví před dvěma týdny oznámilo, že ivermektin umožní zdravotnickým zařízením podávat pacientům s covidem-19 podle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba bude ale vyžadovat informovaný souhlas pacienta a nemůže být součástí standardní péče. Na začátku března ho na sociálních sítích doporučoval distribuovat praktickým lékařům český premiér Andrej Babiš. K léčbě pacientů s covidem-19 zkouší antiparazitikum nemocnice u svaté Anny v Brně.

Po prohlášení lékové agentury se podle mluvčí ministerstva Barbory Peterová stanovisko resortu nemění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků