Hlavní obsah
Stočené kilometry na první pohled nezjistíte

Vyzrajte nad stočeným tachometrem

Podle odborníků nepomůže vymýtit stáčení tachometrů ani nová legislativa. Kupující si však mohou skutečný kilometrový nájezd jednoduše prověřit.

Stočené kilometry na první pohled nezjistíte
Vyzrajte nad stočeným tachometrem

Stáčení tachometrů je nešvar, který se nedaří vymýtit. A není se čemu divit. Nepoctiví prodejci ojetin si díky tomu přijdou na stovky tisíc korun měsíčně. Za auto se stočeným tachometrem můžete zaplatit až dvojnásobek toho, jakou má hodnotu. A zatímco se prodejce raduje z lehce nabytých peněz (stočení tachometru je otázkou několika málo minut), vás budou pravděpodobně čekat další výdaje.

Vyzrajte nad stočeným tachometrem

Přestože bude už od října, tedy za pár dní, možné udělit za stočení tachometru až půlmilionovou pokutu, podle odborníků se změní zejména jediné: stáčení tachometrů se přestane oficiálně nabízet. Vidina snadných zisků však často převáží nad hrozbou pokuty, a proto nelze očekávat, že se auta se stočeným kilometrovým proběhem přestanou prodávat. Těm, kteří si takové auto koupí, nastanou problémy při jeho budoucím prodeji. Nebude o něj zájem a výrazně klesne na ceně. Pokud se chce kupující před takovými problémy ochránit, zbývá jediné: auto si před koupí prověřit a kupovat jen takové ojeté vozy, ke kterým je dostatek informací z jejich minulosti.

Stočené kilometry na první pohled nezjistíte. Je třeba prověřit historii auta

U aut se stočeným tachometrem bývá těžké na první pohled zjistit, že bylo s počitadlem kilometrů manipulováno, neboť často bývá u takových vozů vyměněná řada dílů, jako jsou pedály, volant či řadicí páka. Zpravidla tedy takové součásti, které by mohly na první pohled odhalit, že auto bylo více používané, než ukazuje tachometr. Na to je třeba při koupi vozu myslet. Ani v servisu vám však podle stavu auta nikdo přesný kilometrový nájezd neřekne.

Stočený tachometr lze odhalit

U auta, u něhož bylo manipulováno s tachometrem, nevědomky nemusíte nedodržet termíny pro údržbu a výměnu dílů, což může ohrozit vaši bezpečnost. Například u některých vozů se vám kvůli uměle sníženému kilometrovému proběhu může stát, že nevyměníte včas rozvodový řemen. Opotřebovaný řemen může prasknout a může dojít k vážnému poškození motoru. Proto je potřeba stočený tachometr odhalit ještě předtím, než auto koupíte.

Nejen kilometry. Z výpisu historie zjistíte i aktuální tržní cenu nebo zatajené havárie

Dobrou zprávou je, že odhalit stočený tachometr lze poměrně jednoduše, a dokonce online. Nemusíte platit za kontroly u techniků v servisech, stačí, když si historii auta prověříte v systému AUTOTRACER od společnosti Cebia.  Po zadání VIN se během chvíle zdarma dozvíte, kolik je k danému vozidlu informací o stavu tachometru a z jakého období pocházejí. Následně se můžete za 499 Kč podívat na detail ujetých kilometrů a díky tomu zjistíte, zda auto má, či nemá stočený tachometr. Navíc se dozvíte, zda nebylo havarované, jak bylo servisované, jaký je skutečný rok jeho výroby, zda není zatíženo leasingem či spotřebitelským úvěrem či zda, jak a za kolik se dříve prodávalo. AUTOTRACER od společnosti Cebia vám spočítá i jeho aktuální tržní cenu, budete díky němu vědět, zda je či není předražené.

Stočený tachometr je třeba odhalit ještě předtím, než auto koupíte

Desítky stočených aut týdně začne uveřejňovat Cebia už od října!

Společnost Cebia navíc spustí od letošního října tzv. Hitparádu stočených aut. Postupně bude zveřejňovat desítky stočených aut deseti neprodávanějších a nejvíce stáčených značek ojetých vozidel na českém trhu. Můžete mít štěstí a auto, které si chcete koupit, se mezi nimi objeví a vy zdarma budete vědět, na čem jste. A pokud ne, podívejte se do Hitparády, jaká auta jsou na českém trhu také k mání.

Více o prověření auta v systému AUTOTRACER zde.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků