Hlavní obsah
Pro pasivní dům jedině okna IV 112.

Revoluční novinka na trhu s dřevěnými okny – Eurookno Thermo Passive 112

O novém dřevěném a dřevohliníkovém okně vyvinutém přímo pro pasivní a nízkoenergetické stavby jsme si povídali s managerem výroby TP Eurookna panem J. Jalůvkou.

Pro pasivní dům jedině okna IV 112.
Revoluční novinka na trhu s dřevěnými okny – Eurookno Thermo Passive 112

Vaše firma TP Eurookna přichází na trh se zcela novou konstrukcí dřevěného okna. Co bylo vaším záměrem?
Již mnoho let patříme mezi leadery trhu při zavádění nových výrobků a technologií v oblasti výroby dřevěných oken. Jako první a dosud jediní vyrábíme na obráběcím centru Conturex, který umožňuje vyrábět s dosud nevídanou přesností.
Nyní jsme se rozhodli vyvinout zcela nový typ okna, který posune užitné vlastnosti na vyšší úroveň. Cílem bylo vytvořit okno s co nejlepšími izolačními vlastnostmi. Okno, které bude splňovat stále se zvyšující nároky na stavební výplně ze strany architektů a zákazníků.

Jak se vám podařilo tento cíl splnit?

Ve spolupráci s německými konstruktéry firmy Gold a se Zkušebnou stavebně truhlářských výrobků Mendlovy univerzity jsme vytvořili eurookno THERMO PASSIVE Gold 112. Jak název vypovídá, je to okno s hloubkou profilu 112 mm. Konstrukčně vychází toto okno z klasického eurookna, které se již vyrábí a užívá několik desetiletí. Postupné vylepšování
a zdokonalování osvědčených konstrukcí je dle mého názoru ta správná vývojová cesta. Dá se tedy říct, že nové okno IV 112 je evolucí již osvědčeného modelu THERMO PLUS Gold 92.
Zato technické a užitné vlastnosti jsou opravdovou revolucí – součinitel prostupu tepla je
u nového okna až U=0,49 W/(m2.K). To je hodnota o 30% lepší než u oken IV 92 a o 70 % lepší než u oken IV 68. Odolnost zatížení větrem odpovídá třídě C4, vodotěsnost třídě E900 – což jsou nejlepší hodnoty, jakých lze u výplní  dosáhnout.

Okno Thermo Passive Gold 112 se čtyřsklem

Pomocí jakých řešení takto špičkových hodnot dosahujete?

Tepelnou izolaci celého okna zásadně ovlivňuje použití  čtyř skel, které mají výrazně lepší izolační vlastnosti než trojsklo. Vliv má samozřejmě i zvýšená konstrukční hloubka okna – větší masa dřeva na rámu a křídle lépe izoluje.
Na novém okně je použitý unikátní systém pěti těsnění – 3 se nachází ve falcu, 1 přídavné proti střihovému dešti a větru je umístěno  v rámu a 1 je pod zasklívací lištou. Běžná eurookna používají těsnění maximálně 3.
Zlepšení těsnosti okna a zároveň i výrazně lepší estetický vzhled přináší použití skrytého kování – tj. kování, které je zcela ukryto ve falcu okna (panty vůbec nejsou vidět). Nedochází k vytváření tepelných mostů a okno působí vzhledově čistějším dojmem. Samozřejmě používáme kování se zvýšenou nosností.

Dnes jsou velmi žádaná dřevohliníková okna. Nabízíte také tuto variantu?

Eurookna Thermo Passive 112 nabízíme v obou variantách. Klasická dřevěná  eurookna jsou ekonomičtější. Dřevohliníkové provedení těchto oken se stavební hloubkou 130 mm je vůbec to nejlepší, co současný trh eurooken nabízí.

Okno Thermo Passive Gold 112 se čtyřsklem

Pro jaký typ zákazníků je vaše okno THERMO PASSIVE Gold 112 určeno?

Nové okno je určeno do novostaveb prováděných v pasivním nebo nízkoenergetickém standardu. Je vhodné především do objektů s velkými prosklenými plochami, kde je tepelná izolace okna rozhodující pro celkové tepelné ztráty budovy. Je to okno pro zákazníky, kteří hledají technicky dokonalý výrobek, který jim přinese vysoký užitek a uspoří provozní náklady domu. Při zasklení čtyřsklem s Ug=0,4 dosahuje nové okno vynikajícího poměru mezi tepelnou izolací a solárními zisky. Okno s lepším vyvážením těchto dvou parametrů budete těžko hledat.

www.tpeurookna.cz
(odpovídal Jakub Jalůvka, manager výrobního závodu TP Eurookna)

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků