Hlavní obsah

Každý může získat peníze navíc investicí do zajištěných fondů

Místo nákupu oblečení raději investujte, radí osobní bankéřka ČSOB, Ilona Schwarzová.

Každý může získat peníze navíc investicí do zajištěných fondů

Čechy čeká brzy řada událostí v čele s penzijní reformou, díky nimž zřejmě přehodnotí svůj přístup k osobním financím. Ilona Schwarzová, osobní bankéřka ČSOB, radí, jak mají klienti v budoucnu co nejlépe hospodařit s úsporami.

Jsou vaši klienti zvyklí odkládat si peníze stranou na investování? Podle statistik leží lidem na běžných účtech často i více než 100 000 korun.

Někdy to má své opodstatnění, většinou ale leží na běžných účtech zbytečně vysoké částky. Klientům proto doporučuji ponechat si pouze základní finanční rezervu a ostatní prostředky vložit na lépe úročené produkty (např. ČSOB Spořicí účet s prémií) nebo investovat, a to například do zajištěných fondů ČSOB.

Stavební spoření, které bylo doposud nejoblíbenější formou spoření, čekají v blízké době změny. Pozorujete nervozitu u klientů?

Jistě se najdou i takoví, kteří se nyní rozhodli vyčkat s převodem peněz, ale není jich tolik. Navíc pokud budou parametry stavebního spoření schváleny podle představeného návrhu, zůstane i nadále atraktivní. Klientům ale doporučuji se do budoucna zaměřit i na další produkty.

Co má tedy klient udělat se zbytkem volných finančních prostředků?

Všem, kdo mají k dispozici alespoň pět tisíc korun, radím například investici do zajištěných fondů. Většina klientů je, myslím, stejná jako já, tedy pokud dám 5 000 korun stranou, neutratím je za oblečení. Zajištěné fondy přinášejí možnost zajímavého výnosu a zároveň chrání původně investovanou částku.

Odhady výnosů nezaručují výkonnost v budoucnu. Hodnota investice a příjem z ní mohou v čase kolísat. Vyplacená částka může být v případě výběru před koncem doby trvání fondu vyšší nebo nižší než původně investovaná. Vyplacení vložené investice a výnosu je zajištěno ke dni splatnosti fondu a je podmíněno splněním závazků protistran a vydavatelů (emitentů) dluhopisů, které jsou v portfoliu fondu. Tyto strany jsou vybírány na základě rozsáhlých analýz a jejich výsledky jsou průběžně hodnoceny předními týmy specialistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků