Hlavní obsah
Ing. Aleš Mokrý

GEEN chce mít do pěti let elektrárny za 7,5 mld. Kč

Společnost GEEN General Energy a.s. je jednou z nejdynamičtěji se rozvíjejících domácích energetických společností zabývajících se obnovitelnými zdroji. Předseda představenstva Aleš Mokrý říká, že během následujících 5 let chtějí mít v portfoliu energetické zdroje o výkonu 159 MW a hodnotě 7,5 miliardy korun.

Ing. Aleš Mokrý
GEEN chce mít do pěti let elektrárny za 7,5 mld. Kč

Co jsou hlavní aktivity vaší skupiny?

Vlastníme zdroje obnovitelné elektrické energie, především vodní a solární. Portfolio našich elektráren navíc neustále rozšiřujeme. V loňském roce jsme např. nakoupili tři fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 0,41 MW, letos jsme přidali Energo ZŠ o výkonu 1,6 MW a rovněž stavíme vodní elektrárnu s výkonem 0,4 MW. Celkově máme letos dle plánu nachystány akvizice za 700 mil. korun. Paralelně s tím poskytujeme odborné poradenství v oblasti energetických úspor a optimalizace nákladů. Naším nástrojem je program OPTIM GEEN, který za tento rok přinesl klientům úsporu v hodnotě 50 mil. Kč.

Jakým způsobem získáváte prostředky a jak si Vaše projekty vedou?

Část prostředků je naše a dále máme speciální programy pro investory. Prostředky od investorů umisťujeme oproti již nakoupeným a provozovaným elektrárnám, u kterých je předem známý a smluvně podchycený výnos. Zřídili jsme navíc vlastní dohledové centrum, kde sledujeme výkon elektráren v 30minutových intervalech a řešíme tak výpadky rychleji než kdy dříve. To nám rovněž umožnilo vytvořit 10 nových pracovních míst a zaměstnat zdravotně postižené. Dosud nakoupená aktiva mají navíc zhruba o 5% vyšší výnos, než byly předpoklady, čímž jsme ekonomicky ještě stabilnější.

Zaměřujete se jen na Českou republiku nebo podnikáte i v zahraničí?

Jen v České republice bychom rozhodně naše plány nenaplnili. Cílíme na země střední a východní Evropy jako Polsko, Litva, Srbsko, Chorvatsko, Rumunsko, ale míříme třeba i do Gruzie. Chceme jít do zemí, kde je vysoká cena elektřiny a zároveň její nedostatek, nízká dotační podpora ze strany státu a relativně vysoký rating dané země. Chystáme rovněž zvýšení vlastního kapitálu o cca 500 mil. Kč, aby naše kapitálová přiměřenost odpovídala těmto plánovaným akvizicím.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků