Hlavní obsah
Úvodní fotografie Foto: Pražská plynárenská, a.s.

Hledání možností úsporných řešení v dopravě je velmi aktuálním tématem. Zajímavou možností je využití stlačeného zemního plynu (CNG) pro pohon automobilů, jehož obliba v posledních letech rychle roste. Celosvětově je stlačený zemní plyn (CNG) nejvíce využívanou alternativní pohonnou hmotou a jezdí na něj již více než 22 miliónů vozidel.

Úvodní fotografie Foto: Pražská plynárenská, a.s.
CNG využívá stále více motoristů

CNG – plnohodnotná alternativa
Využití stlačeného zemního plynu pro pohon automobilů (CNG) je v současné době technologicky plně připravená, fungující, a hlavně plnohodnotná alternativa v dopravě. Plynová auta mají, na rozdíl např. od elektromobilů, všechny problémy v podstatě vyřešené. Jsou dvoupalivová, tzn. dojde-li náhodou někde během cesty plyn, auto jede bez jakýchkoli problémů dál na benzín.

Kilometr za korunu

Patrně nejvíce viditelnou výhodou vozidel poháněných stlačeným zemním plynem (CNG) jsou jejich nízké provozní náklady, které jsou oproti tradičním pohonným hmotám přibližně poloviční. Na plyn tak jezdíte rámcově za korunu na kilometr, přičemž není žádný kvalitativní rozdíl ve srovnání s jízdou na tradiční pohonné hmoty. Pozitivním faktorem dále je, že vozidla poháněná stlačeným zemním plynem (CNG) jsou šetrná k životnímu prostředí.

CNG - plnohodnotná alternativa

Foto: Pražská plynárenská, a.s.

Tankování se bát nemusíte
Plnění stlačeným zemním plynem je časově zhruba stejně náročné jako tankování např. benzínu a je i stejně jednoduché. V České republice je nyní více než 140 veřejných plnicích CNG stanic, maximální vzdálenost mezi nimi je 200 km, přičemž minimální dojezd vozidel na zemní plyn tuto vzdálenost dalece překračuje. V samotné Praze je aktuálně 17 veřejných plnicích CNG stanic. Jejich počet však dále rychle poroste, protože Pražská plynárenská má ve stadiu konečné přípravy výstavbu dalších, které bude během pár měsíců uvádět postupně do provozu.

Tankování se bát nemusíte

Foto: Pražská plynárenská, a.s.

S Pražskou plynárenskou nákup nového CNG vozu až o 35 % levněji
Pražská plynárenská se o rozvoj využití stlačeného zemního plynu v dopravě dlouhodobě zasazuje. Staví a provozuje plnicí stanice, aby si řidiči měli kde naplnit nádrže svých CNG vozů, a dále již několik let také provozuje i autopůjčovnu těchto aut, aby si je veřejnost mohla prakticky vyzkoušet. Pro úplnost je třeba uvést, že tato vozidla jsou sériově vyráběné modely renomovaných světových automobilek, a nejedná se tedy o žádné tzv. „přestavby“, jak se někdy nesprávně traduje.

Navíc se pro zákazníky snaží vytvářet takové podmínky, aby si CNG vozy mohli za výhodných podmínek koupit. Ve spolupráci s partnery pro ně zajišťuje až 35% slevu, a prakticky tak uvedená vozidla mohou zakoupit levněji i o částky značně přesahující sto tisíc korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků