Největším strašákem pro bývá stařecká demence, kdy dochází k postupné ztrátě mnoha mozkových schopností. Ve věku nad 60 let touto chorobou trpí 5 až 7 % lidí. Celá pětina z této skupiny pacientů trpí typem demence, který má podobné následky, ale zná ho jen málokdo z nás. Jde o vaskulární demenci, jejíž příčina je skryta v mozkových cévách.

Kornatění tepen
Nervové buňky v mozku potřebují kyslík a živiny z krve. Při poškození tepny, která mozek zásobí čerstvou krví, buňky odumírají. Dochází k ateroskleróze, tedy ke kornatění tepen a tvoří se krevní sraženiny. V mozku tak probíhá mnoho malých, neznatelných mrtviček. Postupně se tak zvětšuje postižená oblast mozku, a začínají se objevovat příznaky demence.

Příznaky vaskulární demence
Na vaskulární demenci mohou upozornit některé z následujících příznaků. Jejich nástup bývá dosti rychlý. Přesné určení choroby však ponechte na lékaři. Tyto úkazy jsou totiž snadno zaměnitelné s blízkými nemocemi, jako je třeba Alzheimerova choroba.

 • problémy s krátkodobou pamětí, časem i s dlouhodobou
 • časté ztrácení se na známých místech
 • potíže s plánováním obvyklých aktivit, třeba nákupu
 • zhoršená schopnost nakládat s penězi
 • noční zmatenost
 • neschopnost soustředit se
 • nerozeznávání osob
 • neporozumění jednoduchým instrukcím a postupům, třeba návodům
 • postupné změny osobnosti - zvýšená agrese či naopak naprostá pasivita
 • problémy s udržením moče a stolice
 • problémy s řečí
 • nerovnováha

Zmíněné příznaky vedou k celkové nepohotovosti člověka, k jeho rozmrzelosti a většinou ke ztrátě vlastní iniciativy.

5 tipů, jak nemoci předcházet
Léčba, která by nemocným navrátila ztracené mozkové buňky, bohužel neexistuje. To nejlepší, co mohou lidé pro zdraví svého mozku udělat, je této chorobě předcházet. Jestli jsou již chorobou zasaženi, avšak v rané fázi, dodržováním uvedených bodů předejdou dalšímu zhoršování vaskulární demence.

1. Pozor na cukrovku
Cukrovka umí pěkně zamávat s cévami, proto je lepší se s touto nemocí vůbec nepotkat. Když už vám vkročí do cesty, důsledně dodržujte nastolenou dietu a léčbu. Jen tak udržíte své cévy zdravé.

2. Držte si cholesterol v normě
Při udržování přiměřené hladiny cholesterolu předejdete ateroskleróze, tedy kornatění tepen. Raději sáhněte po výživově zajímavých potravinách, které podporují mozkovou činnost.

3. Hypertenze jako nepřítel cév
Vaskulární demence bez vysokého krevního tlaku není vídána. Nehlídaný vysoký tlak také může poničit mozkové tepny.

4. Stop kouření
Kouření je zdraví škodlivé. Nejenže zužuje cévy, ale přispívá také ke vzniku aterosklerózy. Vyvarujte se mu.

5. Procvičujte pravidelně svůj mozek
V kritickém věku, od šedesáti let výše, je cvičení mozku na místě. Postačí k tomu pravidelné luštění křížovek, počítání příkladů, čtení knih, pletení, hraní společenských her s vnoučaty či pravidelná komunikace s okolím.

A v jakém stavu jsou vaše cévy?
Odhalte špatný stav vašich cév včas. Nechte si v lékárnách Alphega změřit cévní věk. Měření je jednoduché, bezbolestné a trvá sotva 10 minut. Výsledek se dozvíte ihned. Alphega lékárny, ve kterých měření probíhá, najdete zde. Měření je zpoplatněno a je potřeba se předem objednat. Více informací vám poskytnou specialisté v lékárnách.