Pavel Pálka není typický penzista. Elánu má tenhle 75letý Pražák na rozdávání a drží krok s dobou. „Jsem velký fanoušek internetu,“ říká silným hlasem do telefonu. O chvíli později se už Pálka rozpovídá a vypráví, jak ho rozčilují banky.

„Aby se v nich styděli. Vydělávají miliardy, úvěry jsou drahé a když si u nich člověk nechá peníze na účtu, tak nedostane skoro žádný úrok,“ dodává Pálka, který je původní profesí ekonom a účetní. Hledal proto, kam dát peníze, aby mu vydělávaly a neležely jen tak ladem.

Pomůžete i vyděláte

Před časem narazil na Zonky (www.zonky.cz). „Zaujala mě myšlenka, že se společně s dalšími lidmi složíme na půjčku pro konkrétního člověka,“ říká Pálka s tím, že rád vybírá, komu přispěje svou investicí na půjčku.

Fandí například osamělým lidem, kteří potřebují pomoc s refinancováním předražených úvěrů. Právě snaha ušetřit a nevyhazovat zbytečně peníze je nejčastějším důvodem, proč si lidé u Zonky (www.zonky.cz) půjčují.

Pálka není ani zdaleka jediný senior, kterého baví sdílená ekonomika. Do investování na Zonky se pustila i bývalá vysokoškolská učitelka Marie z Prahy. Této 75leté dámě doporučil Zonky asi před rokem její syn, většinou už ale investuje sama.

„Ráda lidem půjčuju na vzdělání nebo třeba matkám samoživitelkám. Většinou dávám dvě stě až čtyři sta korun. Naopak třeba na auta nepůjčuju vůbec,“ říká Marie, která nechtěla zveřejnit své celé jméno.

Půjčky od lidí nejsou jenom pro mladíky

I mezi těmi, kteří si na Zonky (www.zonky.cz) půjčují, nejsou jen samí mladíci. Starší lidé ukazují, že se nebojí plnit si své sny. Navíc přitom zbytečně neutrácí za předražené úvěry u bank. „Přivedla mě k tomu žena, která si půjčila u Zonky jako první. Byla spokojená, tak jsem to udělal taky a půjčil si 200 tisíc na auto,“ říká František Nebuželský, který nedávno oslavil 64. narozeniny.

„Nejsem žádný expert na internet, rád ale zkouším nové věci. Je ovšem pravda, že starší lidé jsou často konzervativní a nechtějí měnit věci, i když jsou pro ně nevýhodné,“ dodává tenhle učitel, který i přes nárok na penzi ještě pracuje. Jak dodává, půjčit si na Zonky (www.zonky.cz) je jednoduché i rychlé. Člověk navíc nemusí ztrácet čas běháním po bankovních pobočkách. Stačí si sednout doma k počítači s internetem a během chvilky všechno zařídit.

Chcete si také splnit sen? Potřebujete se zbavit předražených úvěrů? Nebo chcete také začít investovat? Mrkněte na Zonky (www.zonky.cz). Nebo klidně napište šéfce služby na lucie.tvaruzkova@zonky.cz. Můžete i zadarmo zavolat na Zonkyho přátelskou linku na čísle 800 449 999 - v pracovní dny od 8 do 20 h, o víkendu od 9 do 18 h. Na Zonky, lidé půjčují lidem. Levněji a s klidem.