„Maminko, podívej se, co to naše dítě dostalo na vysvědčení!“ Rozhořčený otec mává úředním papírem se státním znakem před očima své manželky. Opodál stojí naše dětské „Já“ a čeká, jak se situace vyvine.

Otec vztáhne ruce ke stropu: „Bože, proč je to naše dítě tak blbé!“ Naštěstí naše „Já“ se tím příliš netrápí. Za pár dní bude všechno zapomenuto.

Uteče deset let a „Já“ stále sedí ve školních lavicích. Za katedrou stojí přednášející. „Kdy už konečně pochopíte, že se máte učit?“ Něco se v našem „Já“ náhle vzepře: „Paní profesorko, vy nechcete, abychom se něco naučili, ale opakovali vaše skripta, a to mě nebaví!“

„Dokonalý život – Být průměrný není normální“, Pavel Vosoba

„Dokonalý život – Být průměrný není normální“, Pavel Vosoba

O pár let později stojí naše dospělé „Já“ před rozhodnutím, co dál. Paní profesorka „mu“ vlastní názor neodpustila a rodiči vysněná kariéra se zhroutila. Chodí do práce, pasivně plní úkoly, těší se na víkend a dovolenou – poslední místo, kde možná otevřeně projeví svoji aktivitu a dovednosti. S věkem narůstá „Jeho“ nespokojenost, frustrace. Občas má touhu praštit do stolu a říct: „Dost, tak jsem to přeci nechtělo!“ Jenže tři sestry: strach, spokojenost a jistota, to nedovolí.

Jednoho dne se něco uvnitř zeptá: „Tak už víš, proč tu jsi a co chceš skutečně dělat?“ Mnohé „Já“ rychle potlačí svoji vlastní „drzost“ a ještě více se upne ke „konzumním“ slastem a pohodlné jistotě. Zůstane jen několik „JÁ“, která to překonají, začnou hledat a chápat: „Už nechci, aby někdo určoval můj život. JÁ mám právo o sobě rozhodovat, pochybovat. Chci žít podle svého i se všemi následky.“

„Dokonalý život – Být průměrný není normální“, Pavel Vosoba

„Dokonalý život – Být průměrný není normální“, Pavel Vosoba

Nechte se strhnout neobyčejným příběhem mladého Richarda Drakina a zkušeného Johna Rocka, kteří vás zavedou do různých koutů světa, k výjimečným lidem, jejichž osudy změní váš pohled na život a pomohou vám najít správnou cestu k osobnímu úspěchu a štěstí.

Dokonalý život – Být průměrný není normální, Pavel Vosoba, Grada 2014

www.grada.cz