Ale pozor! Ne každý wellness balíček, který se prodává za pár korun, je pro vás to pravé. Důležité je určit nejen to, na jaké problémy se chcete soustředit, ale také rozmyslet, jestli potřebujeme jednoduchý relax nebo sofistikovanější ozdravný pobyt. Právě takové detoxikační pobyty jsou velmi účinné, jdou ale ruku v ruce i se správnou životosprávou a pravidelným pohybem.

Wellness pobyt může člověk „naordinovat“ sám sobě, ale pobytové poukazy dnes jsou i častým dárkem k narozeninám nebo nejrůznějším výročím. Romantický víkend ve dvou partnera určitě neurazí, stejně jako upracovaného manažera antistresový pobyt spojený s aromatickými masážemi na odbourání napětí a kyslíkovou terapií na zvýšení výkonnosti.

Procedury si můžete vybrat sami anebo si nechat poradit od odborníků.

Procedury si můžete vybrat sami anebo si nechat poradit od odborníků.

Posílit ducha i tělo – to je wellness

Na tom, že by wellness a relaxační pobyty měly sloužit hlavně jako prevence vzniku civilizačních chorob a neduhů spojených s nadmírou stresu se shodují i odborníci. Ti ale zároveň dodávají, že ne vždy si lidé na sebe a své zdraví čas najdou. Ve chvíli, kdy se tělo hlasitě ozve, už často bývá jen na preventivní zásahy pozdě. Pak musí „zaúřadovat“ lékař, který přesně stanoví, co pacientovi pomůže, a na míru připraví léčebný program.

Wellness poradna: online zjistěte, co a jak

Někdy funguje babská rada, někdy pomůže internet. Správné odpovědi na otázky a zasvěcené rady ale poskytne jen odborník. Díky rozvoji sociálních sítí je možné konzultovat s ním téměř přímo. Příkladem z poslední doby je wellness poradna paní doktorky Ludmily Vacek na Facebooku. Ta nejen upozorňuje na zajímavé články o wellness a péči o tělo jinde na Internetu, ale zároveň skrze fórum radí, jak na wellness tak, aby skutečně pomohlo. Pokud tedy máte dotaz, s kterým si internetové vyhledávače neví rady, navštivte Wellness poradnu.

Lázně ještě nikomu neublížily

Myslíte si, že lázně jsou jen pro babičky? Kdepak, právě kvalitní lázeňské procedury vám zajistí tu nejlepší péči. Krátkodobé relaxační a rekondiční pobyty dnes tvoří asi pětinu ze všech lázeňských pobytů v Česku. A i ty dnes ve velké míře probíhají v moderních hotelech. A zdaleka už neplatí, že do lázní jezdí jen těžce nemocní lidé.

Součástí wellness pobytů jsou mnohdy netradiční procedury.

Součástí wellness pobytů jsou mnohdy netradiční procedury.

„To, kam pacient na tento kratší lázeňský pobyt vyrazí, si určuje sám,“ říká lékař, který při vstupní lékařské prohlídce sestaví program přímo na míru. Pacientovi se pak věnuje proškolený personál, lékař je navíc k dispozici po celou dobu pobytu. Výhoda lázeňských wellness pobytů je tak zřejmá – masáže a koupele si neordinujete sami, ale za pomoci odborníků.

Jaké lázně zvolit?

V hlavách všech se asi jako první rozsvítí jména jako Karlovy Vary, Františkovy Lázně a nejmladší Mariánské Lázně, které patří ke špičce v léčení nemocí močových cest, zažívacího traktu i pohybového ústrojí. Západočeský lázeňský trojúhelník je elitou v českém lázeňství a sjíždějí se sem lidé z celého světa.

Whirlpool, bazén nebo sauna patří dnes ke standardu.

Whirlpool, bazén nebo sauna patří dnes ke standardu.

Lázeňské komplexy prošly náročnou rekonstrukcí, část jich vznikla po revoluci nově a tak se můžete těšit nejen na kvalitní procedury, ale i na příjemné a moderní prostředí. O něco méně turistů pak potkáte v Luhačovicích, které vládnou lázeňství na Moravě. Luhačovice  jsou největší moravské lázně a proslavil je pramen Vincentka, který vyvěrá na kolonádě přímo v centru města.

Sjíždějí se sem za lázeňskými procedurami hlavně ti, co chtějí zatočit s cukrovkou nebo obezitou, ale vítaní jsou i lidé, kteří si jen chtějí užít fajn víkend bez stresu a plný hýčkání. Nádherné městečko vybízí k procházkám a výletům, po kterých se rádi ponoříte do vyhřátých vod lázeňských bazénků a vířivek.