Ondřej Hák, hypoteční expert Equa bank, odpovídá na nejčastější dotazy týkající se hypoték.

Jak si vybrat banku pro hypotéku?

Základní průzkum a sběr informací si může každý zájemce o hypoteční úvěr provést sám na internetu. Existují srovnávací portály, kde lze snadno získat přehled o průměrných sazbách u různých bankovních institucí. Informovat se lze také v kterékoliv bance či u hypotečních poradců.

Jaký poměr úvěru k hodnotě nemovitosti zvolit? 

Nejčastější jsou hypotéky ve výši 70 – 90 % pořizovací ceny nemovitosti. Klient by měl pamatovat na to, že v průběhu splácení mohou nastat nepředvídatelné okolnosti a z tohoto důvodu by si měl zajistit rezervu přibližně ve výši šesti měsíčních splátek.

Pro jakou fixaci se rozhodnout?

Nejvhodnější jsou tříleté fixace. Při jednoleté fixaci klient nepocítí výhody příznivého nastavení úrokové sazby a při pětiletých fixacích je zase velká pravděpodobnost, že se zavážete k splácení se sazbou, která nebude odpovídat aktuálnímu dění na trhu.

Co dělat, když končí fixace?

O budoucí úrokovou sazbu na další fixační období se lze zajímat v předstihu, dobré je nejméně 2 měsíce předem. Většina lidí to nechá být, i když by u jiné banky mohli získat lepší podmínky.

V čem je vaše nabídka hypoték tak speciální?

V našem případě dokážeme klienta obsloužit a nabídnout výhodnější úrokovou sazbu při refinancování hypotéky už 6 měsíců před koncem fixace.

Kromě hypoték nabízí Equa bank řadu dalších snadno srozumitelných bankovních produktů a služeb jak pro jednotlivce, tak pro firmy a podnikatele. K nejvyhledávanějším službám patří běžný účet s možností vedení zdarma, výhodně úročený spořící účet a mimořádně výnosné termínované vklady. Obsluha účtů je možná přes jednoduché a uživatelsky příjemné internetové bankovnictví, telefonicky přes klientské centrum nebo přímo na pobočkách.