Nakazit se žloutenkou typu A je relativně snadné. Virus je totiž velmi odolný a při pokojové teplotě dokáže přežít kdekoliv, ať už na oblíbené hračce, v jídle či nápoji. Onemocnět může tedy i dítě, které dokonale dodržuje hygienu.

K přenosu viru totiž stačí, aby se vaše dítko dotklo úst rukama, ve kterých před chvílí drželo virem kontaminovaný předmět, nebo snědlo virem napadené jídlo. Nutnou součástí prevence je dodržování hygieny. Výhodnou a opravdu účinnou prevenci proti žloutence typu A představuje očkování.

Nehrozí riziko i vašemu dítěti?

Nejmenší děti si často potřebují všechno osahat a vyzkoušet. Nejlépe i ochutnat. Bohužel není v moci rodičů ohlídat dítě 24 hodin denně, aby si tu a tam něco nevložilo do úst, natož aby mohli kontrolovat přítomnost nečistot či virů. Navíc se děti pohybují v kolektivech (jesle, školky, školy), kde se viry šíří snadněji a rychleji.

Efektivní ochrana očkování

Vakcína Havrix Junior je u nás v současné době jedinou dostupnou vakcínou vyvinutou speciálně pro děti od 1 roku do 15 let. Vakcína vázaná na lékařský předpis se podává ve dvou dávkách a účinky očkování nastupují 2 – 3 týdny po první dávce. V průběhu dubna a května lze na tomto očkování ušetřit přibližně 400 Kč. Většina zdravotních pojišťoven zatím na očkování proti žloutence A dále přispívá, některé částkou až 1000 Kč. Více na www.zloutenky.cz.

*Sleva 20 % je poskytnuta na vakcínu na úrovni výrobce a je platná v období od 1.4.2011 do 31.5.2011 nebo do vyprodání zásob.