Hlavní obsah

Očima Saši Mitrofanova: Ve světle vládní lucerny jako pod čepicí

Novinky, Alexandr Mitrofanov

V říjnu budou v Česku volby do třetiny Senátu a do krajských zastupitelstev. Voliči v nich zprostředkovaně vyjádří vztah k vládě ANO a ČSSD podporované KSČM. Kritické jsou vyhlídky sociální demokracie, která se ve většině průzkumů veřejného mínění potácí nad pětiprocentní hranicí pro vstup do Sněmovny, a není jisté, jaký vliv to může mít na podzimní volby. Pozitivní ale sotva.

Foto: Milan Malíček

Alexandr Mitrofanov

Článek

Předsedou ČSSD je Jan Hamáček. Jan Hamáček je ministrem vnitra. Ministr vnitra a předseda ČSSD úporně razí představu, že když bude na podzim vyhlášena karanténa, nebudou smět lidé, kteří do ní spadnou, volit. Jak by řekl jeho vládní kolega Karel Havlíček z ANO, přes to prostě nepojede vlak.

Hamáček ignoruje varování ústavních právníků. Už i připustil, že by se podzimní volby mohly odložit. Má Hamáček odborné vzdělání v oboru, do kterého tak autoritativně mluví? Nemá. Nemá žádné VŠ vzdělání. To ale nevadí. Klement Gottwald se učil pod pouliční lampou a ten měl panečku pod čepicí.

Ve středu přijal Senát usnesení, v němž se proti přístupu vlády vymezuje a vyzývá ji k zajištění voleb. Iniciátorka, Šárka Jelínková, řekla: „Mě osobně i mé kolegy z klubu KDU-ČSL nemile překvapilo jednoduché, až alibistické vyjádření ministra vnitra, že kdo je v karanténě, nesmí k volbám.“

Václav Hampl (za KDU-ČSL-SZ): „Bojím se, aby to řešení, se kterým vláda přijde, náhodou nebylo, že žádné volby nebudou, že klidně můžeme bez voleb chvíli vydržet a udělat je o Vánocích nebo na Silvestra nebo na Nový rok nebo na jaře nebo já nevím kdy.“

Pochybnosti, ale bez radikálního postoje, vyjadřoval jen Jiří Dienstbier (ČSSD): „Neočekával bych nějaké převratné výsledky toho, co nám vláda může sdělit... Hlavně si nejsem jistý, jestli tak, jak jsem vám tady četl ta zákonná ustanovení, jestli to jde vůbec zajistit zákonným způsobem.“

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS): „Přiznám se, že vůbec nerozumím, proč někdo tu diskusi o tom, že by bylo možné někoho zbavit výkonu volebního práva, nikoliv toho volebního práva, ale výkonu volebního práva, rozpoutal. Proč využil toho, že v zákoně je napsáno, že tady existuje možnost někomu zabránit ve výkonu volebního práva k tomu, aby znovu tady eskaloval ty obavy z pandemie a z covidu-19 atd. Já to považuji za nezodpovědné a, řekl bych, i hloupé.“

Alexandr Mitrofanov

Komentátor. Zabývá se vnitropolitickým děním a tématy spojenými s vývojem v Rusku. Získal Cenu křepelek (1994), Cenu Ferdinanda Peroutky (2000), Cenu Karla Havlíčka Borovského (2015) a Cenu Jiřího Ješe za komentář (2016). Vydal knihy Za fasádou Lidového domu (1998) a Politika pod pokličkou (2002, s Markétou Maláčovou), podílel se na sborníku Bludné cesty sociální demokracie (2005). Je aktivní jako mikrobloger @AlexandrMitrofa.

Hřebíček na hlavičku udeřil Jiří Vosecký (Starostové pro Liberecký kraj): „Otázka je, jestli chceme, nebo nechceme. To je jediná věc.“ Kdo si přeje odsunout pravděpodobnou volební porážku nebo debakl, chtít nebude. Tak to v životě chodí.

Reklama

Výběr článků

Načítám