Hlavní obsah
Alexandr Mitrofanov Foto: Milan Malíček

Očima Saši Mitrofanova: Cesta z Palerma do Průhonic

Sledovat jednání parlamentu je kratochvíle většinou pro ty, kteří to mají v popisu práce. Nicméně stává se, že se v debatách od řečnického pultíku vykreslí tak věrný obrázek stavu země, že stojí za to se s takovým jednáním blíže seznámit.

Alexandr Mitrofanov Foto: Milan Malíček
Očima Saši Mitrofanova: Cesta z Palerma do Průhonic

Přesně toto se stalo včera v Poslanecké sněmovně v té části schůze, která se zabývala jejím programem. Naštěstí existují stenografické záznamy a díky tomu se s podrobnostmi může seznámit úplně každý. A každý takový čtenář, nemá-li uvažování zamlžené pamlskem z holdingu, si určitě vybaví někdejší hlasité výkřiky Andreje Babiše o strašném Palermu, které zde bylo za vlády tradičních politických stran. Než přijel on celý v bílém na věrném Faltýnkovi.

Jenže včerejší debata o programu schůze, kterou zachytil úřední záznam, doložila, že právě vláda vedená ANO se pokusila o bezprecedentní krok. Nikdo rozumný nebude popírat, že prvky Palerma tady byly za předchozích vlád v míře větší než malé – a že to byl hlavní důvod, proč dosáhl Babiš takových úspěchů se svou zdánlivě protikorupční rétorikou. Zároveň šly tyto praktiky mimo existující zákony a byly s nimi v rozporu. Nápad ANO byl geniálně jednoduchý: některé praktiky by prostě v rozporu se zákonem nebyly, protože zákon z vládní dílny by je legalizoval.

Pokud budete číst zmíněný stenozáznam, všimněte si prosím také vystoupení Jana Lipavského (Piráti). Jestli se někomu v minulosti zajídalo zvýhodnění kámošů vysoce postavených politiků na úkor těch, kteří nejsou s těmito politiky jedna ruka, při líčení Babišova záměru se Smartwings si takový člověk náladu nezlepší. Je to totéž v žlutě řepkovém.

Do třetice se způsobem, který Palermo připomíná, chová patronátní organizace Andreje Babiše, Pražský hrad. Krize nekrize, pro státní penízky navíc si hradní kancléř dojde a taky je dostane.

Proč je vůbec možný tak drzý postup ANO, který sice narazil na odpor opozice, což vedlo k dočasnému stažení příslušné novely zákona, ale bude zopakován? Tradiční politické strany měly ve svých řadách spoustu šíbrů. Ale také měly jako mantinel nějakou ideu, za kterou stálo dostatečné množství členů a funkcionářů. ANO žádné ideje nemá, nikdy nemělo ani mít nemůže. Je to jen výtah k moci s pocintaným, leč mocným liftboyem. Svézt se může každý dychtivec, jen musí poslouchat pokyny. A ty nejsou idejemi ani politickou kulturou nijak omezeny kvůli jejich absenci.

Alexandr Mitrofanov

Komentátor. Zabývá se vnitropolitickým děním a tématy spojenými s vývojem v Rusku. Získal Cenu křepelek (1994), Cenu Ferdinanda Peroutky (2000), Cenu Karla Havlíčka Borovského (2015) a Cenu Jiřího Ješe za komentář (2016). Vydal knihy Za fasádou Lidového domu (1998) a Politika pod pokličkou (2002, s Markétou Maláčovou), podílel se na sborníku Bludné cesty sociální demokracie (2005). Je aktivní jako mikrobloger @AlexandrMitrofa.

Články autora

Vláda před našima očima vede zemi z Palerma do Průhonic. Nic proti řádným obyvatelům této obce. Jen tam sídlí člověk, který možná jednou bude označen za symbol korupce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků