Hlavní obsah
Foto: Právo

KOMENTÁŘ: Děkovné cedule do každé školy

Na skoro všech školách v naší zemi visí menší či větší modrá děkovná cedule. Děkujeme prezidentu Van Rompuyovi, komisaři Barossovi, předsedovi Schulzovi, komisím, podkomisím a celé Evropské unii.

Foto: Právo
KOMENTÁŘ: Děkovné cedule do každé školy

Pochopitelně v rámci nějakého Operačního programu typu VSIRI26 – Vzdělání Stabilita Inovace Regionální Implementace (26 nic neznamená, to je tam jen proto, aby vše bylo ještě více záhadné a více připomínalo Kafkův Zámek).

Napadlo Vás někdy, proč na školách nevisí cedule třeba „Tato škola je financována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, prostřednictvím kraje Vysočina“? Nebo „Děkujeme Ministerstvu financí, daňovým poplatníkům a obci Lhota za podporu“?

Přitom „národní“ a místní příspěvky jsou mnohonásobně vyšší.

Vyvěšují si penzisté na dveře ceduli „Obyvatel tohoto bytu je podporován z průběžného důchodového systému“? + správné logo Správy sociálního zabezpečení, Ministerstva financí a znak České republiky.
Vytetují Vám nad jizvu od slepého střeva „Tato operace byla uskutečněna s podporou VZP, státního příspěvku na zdravotní pojištění a Ministerstva zdravotnictví“?

Je mezi podporou Evropské unie a státu/obce nějaký rozdíl? Je to první dar a to druhé nějaká povinnost?

Rozhodně NE.

Evropské granty probíhají zhruba takto:

Česká republika sebere peníze daňovým poplatníkům. Tedy lidem a firmám na svém území.

Poté je několika příkazy k úhradě posílá v mnohamiliardové výši do Bruselu.

Pak se za dozoru velkých hráčů, megalobistů a eurokmotrů nastavují operační programy, aby se peníze nevrátily občanům, ale využily se na ty „správné programy“ se správnými dodavateli.

Tyto již rozhodnuté operační programy za bedlivého dozoru různých „místních hráčů“ se vrací do republiky.

Zde to způsobuje korupci, ničení trhů (jeden hotel dostane na rekonstrukci 60 miliónů, druhý nic) a další „dobro“.

Ředitel školy sepisuje složitou navzájem provázanou žádost ve specializovaném programu, která se skoro nedá vyplnit.  Když chce uspět, bude chytřejší zaplatit dvě stě tisíc specializované firmě, která „podniká“ v oboru sepisování a podávání žádostí o eurodotace. Jsou v každém kraji. Často si peníze berou až po „přiklepnutí“ dotace –  humánní a ekonomické (a „věří si“ :-)).

Pak do školy doputuje dotyková tabule (vyrobená na Tchaj-wanu, francouzský kapitál dodavatelské firmy), která má výrobní cenu 20 tisíc a reálnou 600 tisíc. Tedy jak plat paní učitelky na dva roky nebo její ztrojnásobení platu.

Pak konečně může jít školník přidělat děkovnou ceduli.

Čím větší, tím lepší.

Tento komentář byl zpřístupněn čtenářům s podporou Borgis a.s.; Novinky.cz, Operační program „K4-5N – Komentáře“ a za podpory Hewlett-Packard; Google Chrome Gmail; limonáda ZON; Pekařství Na Stírce; Lipno Madeta a modré kancelářské židle neznámého původu.

Václav Klaus ml.

Absolvoval Přírodovědeckou fakultu UK. Přes 20 let působil na půdě gymnázia PORG jako učitel, zástupce ředitele a ředitel (15 let). Pod jeho vedením se gymnázium stalo nejúspěšnější střední školou ve výsledcích státní maturity a dalších žebříčcích a rozšířilo se o další dvě pobočky v Praze a Ostravě.

Založil Asociaci aktivních škol (sdružuje přes 100 českých škol). Je autorem mnoha odborných článků, dvou matematických učebnic a dalších knih (publicistika, školský systém).

Od roku 2014 publikuje pondělní komentáře na Novinky.cz.

Vede jeden z největších českých šachových klubů a dosud aktivně závodí na kole.

Na podzim 2017 byl zvolen poslancem za ODS, 16. března 2019 byl ze strany vyloučen. Nyní je poslancem za hnutí Trikolóra.

Více se dočtete na osobním webu autora vkml.cz

Více o autorovi 

Komentáře autora

Facebook autora

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků