Popcorn! Hodně popcornu! Komunisté opět zahájili otevřený vnitřní boj zde. Znovu se vynořují prastará klišé. Dříve to končívalo vyloučením ze strany, někdy i vysypáním popela bývalých soudruhů na silnici. Nyní je to druhé málo pravděpodobné. Ale strana, která se hlásí k radikální levici, se rozkládá před očima.

A jak to vypadá u partaje, která se předtím hlásila k levici demokratické? Jednak máme toto výrazivo zde. Jan Birke se už v roce 2016 stavěl proti „nepřizpůsobivým“. Teď je jeden z mála sociálních demokratů, kteří v komunálních volbách uspěli.

Vedle snahy nabírat voliče především v hospodě mají oranžoví i plzeňského hejtmana Josefa Bernarda, který tvrdí, že je třeba držet se základních mantinelů svoboda, demokracie, solidarita a prosperita. Jenže zároveň říká: „Bojovat s větrnými mlýny a snažit se kolegům vysvětlovat i věci, které by měly být samozřejmé, je kontraproduktivní. Možná je někdy lepší si říci, že se neshodneme, a rozejít se.“

Z palety názorů a výroků o sociální demokracii ocituji dopis pana F. Š., bývalého člena strany: „Trojští koně v ČSSD společně s prezidentem rozbili ve společnosti pocit, že nejdůležitější hodnotou každé společnosti je mezilidská solidarita. Je hrozné, byť nejsem de iure socan, poslouchat od organizovaných socanů: ‚Franto, aby si se z těch nezaměstnaných a sociálně slabých neposral‘.“

Zkrátka a dobře, i druhá česká partaj, která se hlásí k levici, je pacient, jehož stav je těžký, není stabilizovaný.

Na můj názor, že v Česku mizejí levicové politické strany, se ozvala řada lidí, kteří s tím nesouhlasili. Za všechny uvedu pana Jana Hřebejka zde. Akademici by na toto téma určitě popsali stohy papíru. Já si tady musím vystačit s několika zkratkami. Omlouvám se za to, ale budu se snažit vyjádřit podstatu.

Radikální levice používá jednak reálné bídy, jednak vychýlenosti až k patologii jistých vždy nespokojených členů společnosti. Cílem je zničit, co existuje. Vždy z toho pak vznikla vláda nových papalášů. To není případ ANO. Papaláš už vládne.

Umírněná levice se snaží jednak ochránit své příznivce před bídou, z níž se rodí radikální levice, jednak tyto zpravidla méně vzdělané spoluobčany emancipuje. Ani tohle ANO není. Jen vábí tuto klientelu jako předtím pravicovou, protože šéf rozkázal.

Ve vztahu k levici může ANO v lepším případě sehrát úlohu trubce. Ke správnému oplození se sice matka páří průměrně s osmi až deseti trubci. Ale v politickém světě třeba stačí jeden. Kdyby pořádně makal. Jenže matka musí být plodná.