Hlavní obsah

Bolivijský prezident boří stereotypy oděvního protokolu

Evo Morales, nový prezident Bolívie, se stal mediální hvězdou nejen díky svému vysokému postavení, ale také nekonvenčnímu stylu oblékání.

Bolivijský prezident boří stereotypy oděvního protokolu

Morales, který se v těchto dnech přesunoval z kontinentu na kontinent na svém prvním zahraničním turné, zaujal některé sdělovací prostředky spíše tím, jak se obléká při setkáních s hlavami států a monarchií než svými plány znárodnit bolivijské přírodní zdroje. 

Na četných oficiálních snímcích je zachycen, jak se vřele zdraví se svými partnery z Číny a Jižní Afriky až po španělského krále, přičemž vždy má na sobě svetr z jemné vlny alpaky. Morales, který vyrostl v extrémní chudobě a do politiky se propracoval s tím, že se bude snažit zajistit lepší osud pro utlačovanou indiánskou většinu, se ke svým prostým kořenům stále hlásí. Jediný snímek, na němž má oblek a kravatu pochází z roku 1977. 

Jeho oblíbeným oděvem jsou černé džíny Wrangler, košile s krátkým rukávem a tenisky. Nicméně od té doby, co byl zvolen prezidentem Bolívie, začal nosit elegantní koženou bundu, pohodlné kalhoty a samozřejmě svetr - například červenomodrý s bílými pruhy. 

Mexický deník Reforma věnoval celou stránku jeho fotografiím, nad nimiž prý může čtenáře napadnout, jestli během cesty narazil na prádelnu. "Pro Bolivijce je to jemný svetr z alpaky, která je bolivijským exportním artiklem. Pro španělský tisk je to urážka dobrých zvyků." 

V Paříži Morales působil poněkud kosmopolitněji; na setkání s prezidentem Jacquesem Chirakem si vybral koženou bundu, kterou později stejně sundal a odhalil opět košili s krátkým rukávem. Francouzský prezident byl samozřejmě v tradičním obleku s kravatou. Se spřízněnou duší se Morales jaksi nesetkal, dokud nedorazil do Jižní Afriky, kde ho sevřel do náručí její prezident Thabo Mbeki v uvolněném khaki rouchu. 

Portugalský spisovatel oceněný Nobelovou cenou José Saramago odmítl kritiky Moralese na politickém fóru v Madridu s tím, že takové řeči odrážejí "hloupou pýchu civilizovaných zemí".  Vskutku hloupé, prohlašuje návrhářka Beatriz Canedová Patinová, která vede luxusní módní salón v La Pazu a vášnivě obhajuje bolivijskou přízi.  "Děláte si legraci? Považujeme alpaku za jednu z nejjemnějších přízí na světě. Je velmi lehká, má 24 přirozených barevných odstínů. Svrchník vám může vydržet 30 až 40 let bez těch protivných žmolků a je přirozeně voděodolný," vypočítává vlastnosti vlny z této lamy. 

Dokonce i v bolivijských médiích se objevují nekončící spekulace o tom, co si Morales oblékne na svou oficiální inauguraci 22. ledna: oblek? pončo? černé džíny značky Wrangler?  "Aby byl muž elegantní, nemusí si nutně uvázat kravatu. Pravá elegance přichází zevnitř. Nezáleží na tom, jestli si oblékáte to nejdražší oblečení," upozorňuje Canedová.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků