Hlavní obsah
Podocerus jinbe Foto: Profimedia.cz

Žralokovi žil v tlamě nový živočišný druh

Malí korýši podřádu Gammaridea dokážou přežívat v obtížných podmínkách vysokých hor či hlubokých moří. Vědec Ko Tomikawa byl ale překvapen, když nový druh těchto korýšů nalezl v tlamě žraloka obrovského.

Podocerus jinbe Foto: Profimedia.cz
Žralokovi žil v tlamě nový živočišný druh

Nový druh podřádu Gammaridea dostal název Podocerus jinbe po místě, na kterém byl objeven. Žralok obrovský je totiž v japonštině nazýván džinbe zame.

„Tohle stvoření, které dosahuje délky tří až pěti centimetrů, je úžasné, protože dokáže žít v tolika různých prostředích. Nečekal bych ale, že nějaké najdu i v žraločí tlamě,“ uvedl Tomikawa pro agenturu AFP, která o objevu informovala.

Nový druh je o poznání menší, dosahuje velikosti pouhých 0,5 centimetru a na nohách je vybaven chloupky, na nichž se zachytává potrava. Neobvyklé prostředí druhu svědčí.

Tlama žraloka obrovského skýtá životního prostoru poměrně dost (ilustrační foto).

Foto: Profimedia.cz

„Žraločí tlama je vhodné prostředí, protože poskytuje přísun čerstvé vody, která je nezbytná pro dýchání, a zároveň ústy žraloka proudí potrava,“ uvedl japonský vědec. „A tlama rovněž poskytuje bezpečný úkryt před predátory,“ dodal.

Nový druh Tomikawa objevil poté, co ho povolalo na konzultace akvárium v Okinawě, jehož zaměstnanci zjistili, že jejich žralokovi sídlí v tlamě neznámí malí tvorečci. Tomikawa jich v okinawském exempláři objevil kolem tisícovky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků