Hlavní obsah

Žralok se předvedl před turisty, plaval břichem vzhůru

Nevšední podívaná čekala na turisty, kteří jeli pozorovat žraloky u pobřeží jižní Austrálie. Přímo vedle jejich lodi se vynořila jedna ze samic a začala plavat po zádech. Že se jedná o jedinečný okamžik potvrdila i posádka. Tento způsob plavání u žraloků viděl poprvé i kapitán plavidla. Video zprostředkovala agentura AP.

Žralok se předvedl před turisty, plaval břichem vzhůru

Společnost Calypso Star Charters nabízí zájemcům potápění v kleci mezi žraloky u Port Lincolnu. Při říjnové plavbě však dostali její zákazníci něco navíc. „Je to normální?“ je slyšet na záznamu, jak se turisti podivují nad chováním paryby. Unikátní zážitek to byl i pro kapitána lodi Davea Clayfielda, který dosud nic podobného nespatřil.

Žraločí samici natočila návštěvnice z Velké Británie Wendy Bower-Leechová. „Na lodi měl jet někdo jiný, ale já jsem obsadila jeho místo. Kdybych nejela v této první skupině, nikdy bych to nenatočila.”

Odborníci toto chování označují jako tonickou imobilitu. Některá zvířata tak předstírají smrt, aby od sebe odehnali predátory. Tento stav bývá většinou důsledkem stresu. U některých zvířat ho ale lze vyprovokovat i dotykem a žraloci se do něj dostanou rovněž otočením břichem vzhůru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků