Hlavní obsah
 

Zoo se kvůli koronaviru uzavřela a pandy se po 10 letech konečně spářily

Páření pand je i ve volné přírodě poměrně vzácnou záležitostí, v zajetí se pak jedná o extrémně vzácné případy. V zoologické zahradě v Hong Kongu se o přirozené spáření samičky Jing Jing a samce Le Le pokoušeli dlouhých deset let. Teprve teď, když je zoo kvůli pandemii koronaviru prázdná a tichá, se to konečně povedlo.

 
Zoo se kvůli koronaviru uzavřela a pandy se po 10 letech konečně spářily

Z události v hongkongské zoo Ocean Park byly vzrušené nejen pandy, ale i zaměstnanci zoologické zahrady. Jde totiž o výjimečnou událost. „Dnešní úspěšné přirozené páření je pro nás všechny nesmírně vzrušující, protože šance na to, že panda bude březí, je mnohem větší než při umělém oplodnění,“ uvedl ředitel zahrady Michael Boos v pondělním prohlášení.

Že by k páření mohlo dojít, pracovníci zahrady, která je od ledna kvůli pandemii veřejnosti nepřístupná, tušili s předstihem. Že jsou pandy „v náladě“ totiž předznamenávaly změny v jejich chování. „Od konce března Jing Jing trávila mnohem víc času ve vodě, zatímco Le Le si značkoval výběh a hledal pachové značky Jing Jing,“ uvedla zoo.

Páření proběhlo bez potíží, zda však přineslo kýžený výsledek v podobě březosti Jing Jing, se ještě nějakou dobu vědět nebude. „Známky březosti včetně hormonálních výkyvů a změn v chování budeme moci pozorovat zhruba na konci června, i když vždy existuje možnost, že může jít o falešnou březost,“ sdělil Michael Boos.

Páření ohrožených pand je vzácnou událostí a neobejde se bez problémů i ve volné přírodě. Pandí samci totiž nepatří k těm nejvýkonnějším milovníkům zvířecí říše. Pandy jsou totiž samotářská zvířata, samice jsou k páření připravené jen po několik málo dní v roce (většinou od března do dubna), a když už je samci naleznou, špatně odhadují čas, kdy je samice k páření svolná. Často jsou navíc zmatení a netuší, co přesně mají dělat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků