Hlavní obsah

Zmutovaná čínská prasata ve tmě svítí

Vědci z čínské univerzity přivedli na svět deset selátek, která ve tmě svítí. Použili k tomu DNA z medúz. Tu injekčně vpravili do embryí. Zmutovaná prasata mají vyhlídky na stejný život jako ta normální, uvádí v tiskové zprávě havajská univerzita, kde byla tato metoda vyvinuta.

Zmutovaná čínská prasata ve tmě svítí

Odborníci vpravili do zárodků fluorescentní genetický materiál, který se začlenil do původní prasečí DNA. „Je to jen ukázka toho, že u zvířete můžeme vyvinout gen, který původně vůbec nemělo,“ vysvětlil biolog Stefan Moisyadi.

Prasata se narodila už loni v srpnu a podle vědců je svítící protein nebude v životě žádným způsobem omezovat. Podle Moisyadiho by se metoda v budoucnu mohla používat při léčbě lidí.

Svítící králíci

Experimenty s fluorescentním proteinem z medúz probíhají již desítky let. V minulém roce ho turečtí a havajští vědci v rámci výzkumného projektu vpravili do samice králíka. Ta pak porodila osm mláďat, z nichž dvě ve tmě zářila.

BEZ KOMENTÁŘE: Pod černým světlem svítí králíci zeleně

V 80. letech minulého století vědci zase vytvořili svítící myši. Později došlo i na koťata, štěňata nebo opice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků