Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Život na Zemi ohrožují špatně viditelné neaktivní komety

Pro astronomy hůře zjistitelné neaktivní komety jsou hrozbou pro život na Zemi. Komet, které nerozzáří při průletu soustavou paprsky Slunce, jsou přitom podle vědců tisíce.

Foto: Profimedia.cz
Život na Zemi ohrožují špatně viditelné neaktivní komety

"Zářící vlasatici by jsme viděli při průletu kolem Jupitera, ale stejně velikou neaktivní kometu nevidíme," řekl Novinkám astronom Miloš Tichý, vedoucí observatoře na Kleti.

Neaktivní komety nemají na svém povrchu led, takže jejich povrch odráží méně světla než u dobře pozorovatelných vlasatic na obloze. Takto potemnělých komet mohou být podle odhadů tisíce.

"Rozměry komet se pohybují většinou od jednoho do deseti kilometrů, ale mohou mít až sto kilometrů," uvedl Tichý s tím, že srážka s takovým objektem by byla fatální pro vše živé na Zemi.

Astronomové vědí o 25 neaktivních kometách

Astronomové se snaží většinu komet a asteroidů monitorovat pro případ, že by mohly zkřížit svou dráhu letu se zemskou.

Podle Billa Napiera z university ve velškém Cardifu jsou však mnohem větší hrozbou právě tyto neaktivní, dormantní komety. Astronomové zatím vědí jen o pětadvaceti z nich, ale podle Napiera jich mohou být až tři tisíce.

V roce 1983 minula kometa IRAS-Araki-Alcock planetu Zemi velmi "blízko“ ve vzdálenosti pěti miliónů kilometrů. Bylo to nejblíže mezi kometami za posledních dvě stě let. Astronomové o ní do poslední chvíle nevěděli.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků