Hlavní obsah
 

Záchranáři bojovali o život vorvaně, pořádně se přitom nadřeli

Potápěči pobřežní stráže měli v sobotu hodně perný den. Ze sítí museli u italského pobřeží poblíž Liparských ostrovů vytahovat vzrostlého vorvaně obrovského. Kytovec byl navíc mimořádně rozrušený.

 
Záchranáři bojovali o život vorvaně, pořádně se přitom nadřeli

Na videu je vidět, jak se skupina potápěčů pokouší osvobodit vorvaně, který uvízl v sítích poblíž malého ostrova v Tyrhénském moři. Na kytovce bojujícího o život je předtím upozornili okolo plující jachtaři.

Záchrana velryby byla mimořádně obtížná. Výjimečně urostlý vorvaň byl silně rozrušený, což znamenalo, že záchranáři museli svou práci často přerušovat. Na složité operaci se podíleli členové pobřežní stráže a podmořští biologové.

Problém nezákonného rybolovu

Podobný případ se odehrál už před třemi týdny, také poblíž Liparských ostrovů. I tehdy se vorvaň zapletl do vlečné sítě. Italská pobřežní stráž prohlásila, že se letos na boj proti nezákonnému rybolovu zaměřila.

Neregulovaný rybolov je globálním problémem, který decimuje populace ryb a ničí mořské prostředí. Podle Mezinárodní velrybářské komise každoročně uvízne v sítích na tři sta tisíc kytovců. Ale nejedná se jen o velryby. Nezákonný rybolov ovlivňuje také tuleně, želvy, mořské ptactvo a řadu dalších druhů.

Evropská komise odhaduje, že nelegální rybolov představuje 15 až 20 procent celkového objemu úlovků v evropských vodách a také ušlý zisk producentů ryb ve výši deseti miliard eur ročně, tedy asi 250 miliard korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků