Hlavní obsah

Vzácné velryby dováděly u floridských břehů s delfíny

Matku s mládětem ohrožené velryby černé zachytila kamera amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nedaleko floridských břehů. Na videu, které zveřejnila agentura AP, jsou kytovci obklopeni hejnem delfínů a společně dovádí ve vodách Atlantiku.

Vzácné velryby dováděly u floridských břehů s delfíny

Velryba černá patří mezi takzvané pravé velryby. Toto označení získaly velryby z nelichotivého důvodu - byly totiž původně „ty pravé” velryby určené pro lov. To si také vyžádalo úbytek jejich populace.

Problémem jsou i nehody

V okolí floridských břehů bylo v nedávné době pozorováno sedm mláďat velryby černé, což je podle odborníků příslibem pro budoucnost. Až 15metroví kytovci se dožívají vysokého věku okolo 50 let, přičemž některé odhady spekulují i o dvojnásobku. Kvůli velmi nízké populaci však chybějí relevantní data.

Vzácná velryba černá

Foto: Profimedia.cz

Hlavním problémem jsou pro velryby černé v současné době nehody, kdy se přimotají do lodních šroubů. Jejich pomalá plavba jim často nedovolí se velkým lodím vyhnout.

Velrybám se vyhněte

Vědci se domnívají, že v současné době žije na světě zhruba 450 jedinců. V loňském roce bylo spatřeno celkem pět mláďat, která se typicky rodí v jižnějších oblastech, kam dospělí jedinci migrují v období od prosince do března.

Vzácná velryba černá

Foto: Profimedia.cz

NOAA rovněž upozorňuje veřejnost, aby se vyhnula plavání v blízkosti těchto velryb v době jejich migrace zpět na sever. Zákon zakazuje pohyb osob ve vzdálenosti 500 yardů, tedy asi 457 metrů od ohrožených kytovců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků