Hlavní obsah

Využití epochálního objevu vázne na financích

V červenci 2001 přinesla ruská agentura RIA-Novosti téměř šokující zprávu: ruským vědcům pod vedením akademika Valerijana Soboleva se podařilo získat materiál, který na základě využití principu ztráty kladných či záporných nábojů ve své struktuře produkuje bez vnějšího zdroje energie elektrický proud.

Využití epochálního objevu vázne na financích

Po půldruhém roce od oznámení objevu sice vědci pokročili s výzkumem zmíněného jevu, ale jeho praktické využití je dnes zřejmě vzdálenější než na začátku.

Vázne totiž jako v Rusku v mnoha jiných případech na nedostatku financí. Podle ředitele volgogradské firmy GRUS Anatolije Ryženkova je zapotřebí k dokončení výzkumu pouhých 300 tisíc dolarů (přes 9 miliónů korun). Tuto částku však nikdo nechce dát k dispozici: ani stát, ani bohaté domácí firmy, ani zájemci o spolupráci ze zahraničí.

Vycouval i kanadský podnikatel

Svůj záměr investovat do praktického využití objevu až 200 miliónů dolarů nedávno odvolal i jeden z kanadských byznysmenů, kteří chtěli do dvou let postavit dva závody, jež by produkovaly 70 tisíc autonomních zdrojů elektrického proudu ročně o výkonu od tří do 10 kilowattů. Tato kapacita stačí ke krytí potřeby běžné domácnosti nebo kanceláře malého podniku.

Kanaďan zdůvodnil změnu svého postoje tím, že z volgogradského výzkumného týmu odešel akademik Sobolev a on chtěl investovat jen do prací pod jeho vedením.

První využití v automobilech

Za těchto okolností se firma GRUS rozhodla začít z mála. Na světovém energetickém trhu nabídla prodej licence na výrobu malých akumulátorů zcela nového typu. Půjde o kovové desky, na něž bude nanesen prášek získaný rozemletím nového materiálu produkujícího elektrický proud. Tyto akumulátory budou mít napětí 12 voltů (napětí bude závislé od tloušťky nanesené vrstvy) a najdou uplatnění především v automobilech jako takřka neomezený zdroj elektrické energie.

Druhou možností je výroba nových luminoforů - zdrojů luminiscence, tj. světelného záření (světélkování), jejichž životnost by ve srovnání s dosavadními byla prakticky neomezená. Uplatnění by našly například pro osvětlení různých podzemních prostor, podchodů a dokonce i celých ulic.

V USA byla vypsána soutěž na vývoj luminoforů, jejichž životnost by byla o 40 procent vyšší než u dosavadních. Vítěz soutěže má přislíben grant ve výši 100 miliónů dolarů. Volgogradští vědci se však soutěže nechtějí zúčastnit, protože se obávají, že by mohli přijít o své know-how. Zároveň však chtějí vyjít vstříc světové vědecké veřejnosti, která již delší dobu volá po bližším seznámení s jejich zásadním objevem. Hodlají proto příští rok uspořádat vědeckou konferenci, kde by o svém objevu měli přinést širší informace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků