Hlavní obsah

Vítězná fotografie z divočiny pro rok 2009 byla zřejmě podvrh

Nejkrásnější fotografie zachycující výjev z divočiny pro rok 2009 se ocitla v centru spekulací, že byla výjimečná scéna zinscenována. Vlk, který přeskakoval dřevěnou branku, aby se dostal na pozemek farmy, byl totiž údajně ochočený a zcela krotký. Fotografie měla podle autora znázorňovat odvěký konflikt mezi lidmi a vlky.

Vítězná fotografie z divočiny pro rok 2009 byla zřejmě podvrh

Organizátoři prestižní soutěže obdrželi stížnost, že vlk zachycený na fotografii není divoký. Údajně byl již před několika lety ochočen lidmi. Fotografie španělského fotografa Jose Luize Rodrigueze v soutěži porazila dalších 43 000 snímků a přinesla mu vyjma prestižního ocenění i bezmála 300 000 korun.

Fotograf si ale stojí za tím, že vlk byl divoký, a tvrdí, že na pozemek ho přilákal masem, které položil kousek za branku jako návnadu. Národní historické muzeum, které soutěž pořádalo společně magazínem BBC Wildlife, se stížností vážně zabývá. V pravidlech totiž jasně stojí, že pro fotografii nemohou být použity žádné "zvířecí modely" a musí obsahovat záběry pravé divoké zvěře.

Výjev si představoval roky

"Naše muzeum bere stížnost ohledně nesplnění podmínek u vítězné fotografie na vědomí. Pokud je na fotce ochočený vlk, tak fotograf zcela jistě porušil pravidla naší soutěže. Vše nyní prošetřujeme a naše komise ohlásí výsledek šetření počátkem roku 2010," uvedl jeden z pořadatelů soutěže.

Fotograf však tvrdí, že snil o vyfocení tohoto snímku dlouhá léta a tento výjev si stále držel v mysli. Divokého vlka prý lákal na maso přes plot po několik týdnů, až se mu jednou podařilo pořídit dokonale ostrý snímek. Spoušť fotoaparátu i blesku spustil sám vlk tím, že narušil neviditelný paprsek napojený na fotoaparát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků