Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Vězeň v Malawi třikrát přežil svou popravu, kat už byl unavený

Vězeň Byson Kaula, který čekal v cele smrti v africkém státě Malawi, byl třikrát už téměř popraven. Kat ale pokaždé přestal pracovat dřív, než stihnul oběsit všechny vězně ze seznamu, neboť byl už příliš unavený. Muž nakonec přežil do doby, kdy země přestala uplatňovat hrdelní trest, informovala dnes stanice BBC.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Vězeň v Malawi třikrát přežil svou popravu, kat už byl unavený

Kaula se do vězení dostal za čin, který podle svého tvrzení nespáchal. Soud ho v roce 1992 odsoudil za vraždu svého zaměstnance, když proti němu křivě svědčili závistiví sousedé. Bylo to na sklonku totalitního režimu prezidenta Hastingse Bandy, který této zemi na jihovýchodě Afriky vládl tvrdou rukou v letech 1964 až 1994. Hrdelní zločin se tehdy v Malawi trestal smrtí.

V celé zemi byl ovšem pouze jeden kat, a to Jihoafričan, který navíc cestoval po několika zemích regionu, kde vykonával soudní popravy. Když vždy jednou za pár měsíců dorazil do Malawi, nikdy nestihl oběsit všechny ze seznamu určených k popravě.

Kaulovi se tak třikrát stalo, že na něj nepřišla řada, neboť popravčí už byl příliš unavený. V jednom případě popravil za dvě hodiny 18 trestanců, on měl přitom pořadové číslo 21. „Ne, už to stačí, přijedu znova příští měsíc,“ řekl podle Kauly kat. O vlas tak unikl smrti. Kvůli nervovému vypětí, které prožíval, se dvakrát snažil spáchat sebevraždu. Oba pokusy však přežil.

Po nastolení demokracie v roce 1994 bylo vykonávání absolutního trestu v Malawi pozastaveno a žádný malawský prezident od té doby nepodepsal příkaz k popravě. Kaulův rozsudek byl posléze změněn a on propuštěn na svobodu. Nyní žije na své farmě a o víkendech pomáhá jako dobrovolník v resocializačním programu pro propuštěné vězně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků