Hlavní obsah
Odhalení provedli Petra Urbanová a Petr Vachůt Foto: Jiří Smutný

Věž v Pise je zajištěna na tři sta let

Šikmá věž v Pise je vzhledem k záchranné akci provedené v 90. letech zajištěna na příštích 300 let před dalším nakláněním. Tvrdí to italští experti, kteří se na rozsáhlé sanaci této 800 let staré památky podíleli.

Odhalení provedli Petra Urbanová a Petr Vachůt Foto: Jiří Smutný
Věž v Pise je zajištěna na tři sta let

"Věž je opravdu bezpečná," ujistil profesor neapolské univerzity Carlo Viggiani. V nejhorším případě by se podle něj mohlo stát, že se 58 metrů vysoká věž vrátí za tři století do polohy, v níž se nacházela před 14 lety, kdy byla uzavřena pro veřejnost a začala rekonstrukce.

Další odborník, profesor Michele Jamiolkovski, jenž vedl sanační práce, potvrdil, že věž se nyní již "prakticky nehýbe".

V roce 2001 byla památka opět zpřístupněna poté, co byla s pomocí tisícitunových závaží a ocelových lan částečně "narovnána" o 44 centimetrů. Věž ale pořád zůstává šikmá - její naklonění dnes činí něco přes čtyři metry vůči svislé ose, tedy zhruba tolik jako v roce 1800.

Pro zásadní sanaci objektu, která vyšla na 28 miliónů eur (882 mil. Kč), se experti rozhodli po zjištění, že se zrychlilo tempo jeho naklánění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků