Hlavní obsah
Pete Frates v roce 2014. Foto: Profimedia.cz

Ve 34 letech zemřel symbol nejrozšířenější internetové výzvy

Svého času toho byl plný internet. Kdo se nepolil kyblíkem plným ledové vody, jako by nebyl. Nešlo však o pouhou virální kratochvíli a zábavu na sociálních sítích. Díky nápadu se podařilo vybrat zhruba 220 milionů dolarů (pět miliard korun) na výzkum nemoci ALS (amyotrofické laterální sklerózy). Právě v důsledku ALS v pondělí zemřel 34letý Pete Frates, který byl jakýmsi symbolem tzv. Kbelíkové výzvy.

Pete Frates v roce 2014. Foto: Profimedia.cz
Ve 34 letech zemřel symbol nejrozšířenější internetové výzvy

Američan Pete Frates býval baseballovým hráčem. Vyrostl na předměstí Bostonu, kde se později stal součástí univerzitního týmu. Po vystudování jeho kariéra pokračovala na profesionální úrovni v Německu, po návratu do Spojených států pokračoval v amatérských ligách.

Bill Gates a jeho Kbelíková výzva 

Když si v roce 2011 poranil zápěstí, všiml si, že zranění se nehojí podle plánu. Po měsících testování mu byla diagnostikována amyotrofická laterální skleróza (ALS), nevyléčitelná nemoc, kdy v konečné fázi mozek není schopen ovládat většinu svalů a pacient zůstává paralyzován.

V roce 2014 se Frates stal symbolem naděje lidí trpících stejnou nemocí. Díky Kbelíkové výzvě, kterou Frates jako jeden z prvních pomohl rozšířit, se vybralo v přepočtu pět miliard korun, které pomáhají vědcům ve výzkumu zákeřné nemoci, na kterou zemřel bývalý premiér Stanislav Gross a trpí jí také plzeňský fotbalista Marián Čišovský.

Pravidla výzvy jsou jednoduchá – natočit video, kde si dotyčný vyklopí kbelík ledové vody na hlavu, sdílet video na internetu a nominovat dalšího člověka. Ten má možnost natočit do 24 hodin natočit stejné video, případně přispět na charitu. Nutno říct, že mnoho lidí udělalo oboje.

V pondělí Frates po sedmi letech od diagnostikování nemoci zemřel. „Dnes si nebe zavolalo našeho anděla. Náš manžel, otec, bratr a syn zemřel obklopen milující rodinou, po heroickém boji proti zákeřné nemoci,“ uvedla rodina v prohlášení.

Do výzvy, která pronikla i do České republiky, se zapojilo mnoho známých osobností. Kbelík na hlavu si mimo jiné vylili třeba Bill Gates, Barack Obama, Mark Zuckerberg, Cristiano Ronaldo či Petr Čech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků