Hlavní obsah
Masazo Nonaka na snímku z dubna loňského roku. Foto: Kyodo, Reuters

Ve 113 letech zemřel nejstarší muž na světě

Ve věku 113 let zemřel Japonec Masazo Nonaka považovaný za nejstaršího muže na světě, oznámila agentura Kjódó s odvoláním na pozůstalé. Nonaka se narodil v červenci 1905, tedy v roce, kdy Albert Einstein zveřejnil svou teorii relativity, a zemřel v neděli ráno ve svém domově ve městě Ašoro na severojaponském ostrově Hokkaidó.

Masazo Nonaka na snímku z dubna loňského roku. Foto: Kyodo, Reuters
Ve 113 letech zemřel nejstarší muž na světě

Loni v dubnu, kdy mu bylo 112 let, obdržel Nonaka od Guinnessovy knihy rekordů certifikát potvrzující, že je nejstarším mužem planety.

Nejstarší ženě na světě bylo tou dobou zhruba o pět roků víc. Ale krátce poté, co Nonaka v červenci oslavil své 113. narozeniny, jeho 117letá krajanka Čijó Mijaková zemřela. Japonské úřady poté za její nástupkyni označily 115letou Kane Tanakaovou z prefektury Fukuoka.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Masazo Nonaka na záběrech z dubna 2018

Video: Reuters

Japonsko je v dlouhověkosti velmocí. Japonci patří i titul nejstaršího muže všech dob. Džiroemon Kimura zemřel v červnu 2013 ve věku 116 let a 54 dnů.

Nonakova rodina je známá tím, že po generace provozuje na severu Japonska hotel s horkými prameny. Nonaka se narodil 25. července 1905 a postupně vystřídal své rodiče ve vedení hotelu, který nabízí hostům koupel v horkých pramenech. Více než stoleté zařízení nyní provozuje jeho vnučka.

Podle příbuzných byl nejstarší muž planety stále schopen pohybovat se na invalidním vozíku bez cizí pomoci. Každé ráno si po snídani přečetl noviny, bavilo ho v televizi sledovat zápasy sumó a samurajské filmy. Také se pravidelně koupal v horkých pramenech, a kromě toho si potrpěl na sladké, zvlášť na dorty. Všech sedm svých sourozenců Nonaka přežil, stejně jako svou manželku a dvě ze svých pěti dětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků