Hlavní obsah
Celkový pohled na pouť Foto: Antonín Šácha

V Tyrolech našli archeologický poklad

V rakouských Tyrolech byl poblíž obce Moosbruckschrofen nalezen dosud největší poklad z doby bronzové ve střední Evropě. Obsahuje 360 předmětů, mezi nimi meče, sekyry, hroty oštěpů, dýky, srpy a šperky. Poklad našli odborníci Innsbrucké univerzity ve spolupráci se členy spolku Archaeotirol.

Celkový pohled na pouť Foto: Antonín Šácha
V Tyrolech našli archeologický poklad

Podle předběžných odhadů byl do země uložen mezi roky 1550 a 1250 před naším letopočtem, tedy ve střední době bronzové. Podle odborníků jde zřejmě o obětinu bohům. Svědčí o tom zejména místo nálezu: vedle vyvýšené skalní desky přírodního původu, která mohla sloužit za oltář, byl poklad uložený ve velké keramické nádobě zakopán do země a přikryt obrovským balvanem.

Nejstarší přilba

Součástí nálezu byl i téměř zničený kus zdobeného bronzového plechu, identifikovaný jako zbytek nádherné bronzové přilby. Ten byl předán do specializované restaurační laboratoře v německé Mohuči. Tyrolští archeologové předpokládají, že by mohlo jít o nejstarší kovovou přilbu v Evropě vůbec. Zhruba stejné stáří by mohla mít přilba nalezená již dříve na řeckém ostrově Knóssu, která je však zcela jiného typu, a proto lze zatím považovat za nepravděpodobné, že by tyrolská přilba z knósské tradice nějak umělecky či výrobně vycházela nebo jinak souvisela.

Další centrum kultury

To by byl další důkaz domněnky, že přes značnou vyspělost krétsko-mykénské kultury v oné době ostatní Evropa doby bronzové této kultuře rozhodně nepodléhala a měla vlastní zdroje vývoje, míní odborník Innsbrucké univerzity Gerhard Tomedi. Po vědeckém vyhodnocení a restaurátorském zpracování má být poklad vystaven v archeologickém muzeu ve Fließu, tedy v okrese, kde byl nalezen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků