Hlavní obsah
S blížícím se datem 21.12.2012 bude zpráv souvisejících s koncem mayského kalendáře přibývat. Foto: Profimedia.cz

V Rusku chtějí oficiálně zakázat zprávy o blížícím se konci světa

Petrohradští zastupitelé, kteří nedávno vyvolali pozornost médií bojem proti homosexualitě i proti americké popové hvězdě Madonně, chtějí vyhláškou zakázat šířící se zprávy o konci světa. Podle agentury ITAR-TASS navrhli petrohradskému gubernátorovi, aby se o to postaral, protože podobné informace prý vyvolávají hysterické reakce a vedou k užívání drog.

S blížícím se datem 21.12.2012 bude zpráv souvisejících s koncem mayského kalendáře přibývat. Foto: Profimedia.cz
V Rusku chtějí oficiálně zakázat zprávy o blížícím se konci světa

Zastupitelé zaostřili svou pozornost na zprávy o konci světa, který má podle dávného mayského kalendáře nastat letos v prosinci. Informace se rozšířila po celém světě, v Mexiku například chtějí na apokalyptickou předpověď nalákat miliony turistů.

Vyznavači katastrofických teorií se v řadě zemí chtějí v kritické době soustředit na vyvýšených místech, aby zkáze unikli. Observatoře připravují mimořádná pozorování oblohy, mnohé vědecké ústavy využívají fámy k tomu, aby přilákaly veřejnost na své odborné přednášky.

Autorem návrhu na cenzuru zpráv o konci světa je petrohradský zastupitel Andrej Goršečnikov, který je znepokojen nervózní náladou ve společnosti.

"Ruské televizní kanály v honbě za sledovaností přesvědčují diváky, že letošní rok je rokem apokalypsy," řekl poslanec novinářům.

Uměle vyvolaná panika podle něj vede ke zvýšení zločinnosti, k rostoucímu počtu sebevražd a negativně ovlivňuje i chování alkoholiků a narkomanů. Petrohradský gubernátor Georgij Poltavčenko by podle návrhu měl vyhláškou zakázat "propagandu konce světa" a zajistit, aby se bezuzdná mediální hysterie zastavila.

Potomci Mayů v oblasti stále žijí

Mayský kalendář začíná v roce 3114 před naším letopočtem a čas počítá v různě dlouhých časových jednotkách, k nimž patří i takzvané baktuny dlouhé 394,26 roku. Letos v prosinci končí právě 13. baktun. Podle odborníků ale nejde o apokalypsu, spíš o začátek dalšího kalendářního cyklu. Stejný názor zastávají samotní dnešní Mayové, kteří žijí v Mexiku, Guatemale, Belize a dalších středoamerických zemích.

Petrohradští zastupitelé letos vyvolali pozornost řadou kontroverzních kroků. Byli například mezi prvními, kdo navrhl zákon zakazující šíření propagace homosexuality mezi mládeží. Z jejich řad rovněž vyšlo několik žalob proti americké popové zpěvačce Madonně, která během svého letošního koncertu v Petrohradě obhajovala práva ruských gayů a zastávala se i vězněné punkové skupiny Pussy Riot.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků