Hlavní obsah
Patnáctiletá šimpanzice se o své první mládě pečlivě stará. Foto: Zoo Ostrava/Denisa Klüglová, Právo

V ostravské zoo se po 10 letech narodilo mládě šimpanze

Ostravská zoologická zahrada slaví. Po 10 letech se v ní v pátek večer narodilo mládě šimpanze hornoguinejského. Je to první mládě vzácného lidoopa, které přišlo na svět v novém Pavilonu evoluce.

Patnáctiletá šimpanzice se o své první mládě pečlivě stará. Foto: Zoo Ostrava/Denisa Klüglová, Právo
V ostravské zoo se po 10 letech narodilo mládě šimpanze

„Porodila ho 15letá samice. Přestože se jedná o prvorodičku, o svého potomka se pečlivě stará. Kvůli zachování klidu novopečené matce při odchovu mláděte bude pavilon otevřen v omezeném režimu, v případě nutnosti zcela uzavřen návštěvníkům,“ sdělila mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Dodala, že samici do Ostravy přivezli v roce 2016 ze Zoo Lipsko. Otcem mláděte je s největší pravděpodobností samec, kterého zahrada získala na podzim roku 2018 z italského Safariparku Ravenna.

V Ostravě se mládě šimpanze narodilo po 10 letech.

Foto: Zoo Ostrava/Denisa Klüglová, Právo

„Mládě prospívá a vše se zdá být v pořádku. Samice je ale prvorodička, proto jí chceme dopřát klid při odchovu svého prvního potomka. Rovněž celá šimpanzí skupina potřebuje čas, aby si na nového člena zvykla, a proto bude pavilon uzavřen, případně otevřen v omezeném režimu. Prosíme návštěvníky o pochopení a trpělivost,“ vysvětlila zooložka Jana Pluháčková.

Doplnila, že se jedná o vzácné mladě kriticky ohroženého lidoopa. V loňském roce se v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) narodilo pouze sedm mláďat.

„Poslední mládě šimpanze se v Zoo Ostrava narodilo před 10 lety ještě ve starém pavilonu primátů. Po výstavbě moderního Pavilonu evoluce následovalo dlouhé a náročné období sestavování nové chovné skupiny, kterému jsme se intenzivně věnovali poslední čtyři roky,“ připomněla zooložka.

Vzhledem k tomu, že primáti nemají péči o mláďata vrozenou, jsou chovatelé napjati, jak si samice povede. Zatím to ale vypadá, že novopečená matka si počíná dobře a že úročí zkušenosti, které získala zatím jen pozorováním jiných samic při odchovu mláďat.

Šimpanz hornoguinejský je nejohroženějším poddruhem šimpanze. Žije v lesnatých savanách a v deštných lesích západní Afriky, v několika zemích byl již vyhuben. Může za to devastace jeho přirozeného prostředí a přímé pronásledování člověkem. Ve volné přírodě má podle odhadů žít mezi 18 tisíci a 65 tisíci jedinců. V lidské péči v Evropě žije 250 šimpanzů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků