Hlavní obsah
Osly onagery mohou lidé v Česku vidět jen v ostravské zoologické zahradě. Foto: Pavel Vlček

V Ostravě se narodil velmi vzácný osel onager

V ostravském safari se minulý týden narodilo mládě velmi vzácného osla onagera. Malá samička vykoukla na svět v úterý 7. července a podle mluvčí ostravské zoologické zahrady Šárky Novákové se má čile k světu.

Osly onagery mohou lidé v Česku vidět jen v ostravské zoologické zahradě. Foto: Pavel Vlček
V Ostravě se narodil velmi vzácný osel onager

„Samička, která se narodila přímo ve výběhu s názvem Persie, je prvním „perským“ mládětem. Porod proběhl bez komplikací a bez nutné asistence ošetřovatelů či veterináře,“ líčila Nováková. Dodala, že mládě se krátce po porodu samo postavilo na nohy, aby se napilo mateřského mléka a následovalo svou matku.

Onageři obývají v ostravské zoo jeden z výběhů safari – Persii. Skupinu tvoří jeden samec a čtyři chovné samice. Návštěvníci mají možnost celou oslí rodinu i onageří slečnu s matkou zahlédnout při projížďce výběhy safari vláčkem.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Osel onager je nejohroženější z pěti žijících poddruhů asijského osla. Obývá nížiny, pouště a polopouště. Původně žil na náhorních plošinách Íránu až po Afghánistán a Pákistán, do dneška však přežil výhradně v Íránu. Mimo rezervace je lidmi pronásledován a loven.

V přírodě žije jen 500 onagerů

„Hřebec je teritoriální, čímž se často stává samotářem. Oproti tomu klisny s hříbaty vytvářejí velká stáda,“ uvedla mluvčí zoo s tím, že v přírodě žije posledních asi 500 jedinců. V zoologických zahradách je chováno okolo 80 zvířat.

V České republice byl dříve chován v Chomutově, nyní je možné jej vidět pouze v ostravské zoo. Jeho jméno pochází z řečtiny a znamená „divoký osel“. Onager je rovněž římský obléhací stroj, jehož „kopnutí“ při vržení kamene je podobné kopnutí osla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků