Hlavní obsah

Ukradených stradivárek se virtuos nedočkal, zahrála na ně až jeho hvězdná žačka

Nesmírně cenné stradivárky, housle z 18. století, patří mezi světové unikáty a jen málokterý hudebník může dnes říct, že by měl tu čest na ně hrát, nebo je aspoň vidět. Výjimečné housle z dílny italského mistra z Cremony Antonia Stradivariho vlastnil americký houslista Roman Totenberg, jenže mu byly v roce 1980 ukradeny. I když už jejich bývalý majitel dnes nežije, housle byly konečně nalezeny a letos se vrátily do koncertní síně.

Ukradených stradivárek se virtuos nedočkal, zahrála na ně až jeho hvězdná žačka

Přijít o tak skvělý nástroj, jako jsou stradivárky, je podle proslulé hudebnice Miry Wangové, „jako kdyby vám někdo jen tak pro zábavu usekl ruku a nikdy ji nevrátil“. Právě tato slavná houslistka měla výjimečnou příležitost v pondělí zahrát na housle zvané Ames Stradivarius vyrobené v roce 1734, které patřily jejímu učiteli Romanu Totenbergovi. Americký virtuózní houslista s polskými kořeny začal Miru učit před 30 lety a Wangová, která emigrovala z Číny, se stala jeho nejoblíbenější žačkou.

Totenberg si vzácné housle koupil v roce 1943 a zaplatil za ně v té době 15 tisíc dolarů (dnes by tato hodnota činila přibližně 208 tisíc dolarů, tedy asi 5,2 miliónu korun). Protože ceny houslí vyrobených italským mistrem Stradivarim dosahují v přepočtu miliónů korun, ne každý hudebník si je může dovolit, a tak je často nakupují bohatí sponzoři, kteří je talentovaným houslistům půjčují. Totenberg měl tedy opravdu štěstí, že své housle dokázal pořídit poměrně „levně“. Od jejich zakoupení už nekoncertoval s žádným jiným nástrojem. Jenže jednoho dne o něj nečekaně přišel.

Tajemství zloděje houslí trvalo přes 30 let

V květnu roku 1980 po vydařeném koncertě v Cambridgi v Massachusetts přijímal Totenberg gratulace od posluchačů, když jeho housle náhle zmizely. Dnes už je identita zloděje známá, byl to nadějný houslista a Totenbergův žák Philip Johnson. Na ukradený nástroj se pachatel dokonce nebál hrát na veřejnosti, ale výjimečné housle nikdo nepoznal. Až když v roce 2011 Johnson zemřel, housle našla jeho bývalá žena. Netušila ale jejich cenu a málem by stradivárky skončily v propadlišti dějin, kdyby je nepoznal přivolaný expert.

FBI se zapojila do pátrání a odhalila Johnsona jako zloděje. Trvalo ještě několik let, než se housle vrátily k Totenbergově rodině. Bohužel jejich pravý majitel se jich už nedočkal, zemřel v roce 2012 ve věku 101 let. Totenbergovy dcery obdržely housle zpět v roce 2015 a zrestaurování nástroje, který Johnson u sebe doma opravoval pomocí lepidla, trvalo více než rok.

Čest zahrát na housle svého zesnulého učitele měla Mira Wangová letos v březnu v soukromé koncertní síni na newyorském Manhattanu.

„Bylo to jako probudit Šípkovou Růženku zpátky k životu,“ řekla po koncertu Wangová, která s několika dalšími houslisty zahrála skladby Felixe Mendelssohna a Antonína Dvořáka. Přízvisko Ames získaly konkrétní stradivárky po Georgi Amesovi, hudebníkovi z 19. století a svém bývalém majiteli.

Přesně se neví, kolik nástrojů Antonio Stradivari vyrobil, dnes ale na světě existuje něco mezi 450 až 500 kusy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků